8 Adımda Komşu Ada Meis, Gezi Rehberi

8 Adımda Komşu Ada Meis

13 Yorum

Gezi Rehberi Tülin Kılıç

8 Adımda Komşu Ada Meis
9 günlük Kurban Bayramı tatilinizde bir günlüğüne de olsa kalabalıktan elinizi eteğinizi çekmek, Yunanistan'ın en küçük, en şirin adasını bir günde keşfetmek ve Yunan kültürü ile haşır neşir olmak istiyorsanız Meis Adası, doğanın sunduğu en güzel renkleri ile sizleri ağırlamak için sabırsızlanıyor.
Güneşi, yıldızları, pırıl pırıl gökyüzünü izleyerek vakit geçirmek, Yunan ezgileri eşliğinde uzonuzu yudumlamak, karşıdan göz kırpan Kaş'ın güzelliğini seyretmek, yüzlerinden gülümseme eksik olmayan ve ‘'komşi hoş geldin'' demeden geçmeyen sıcakkanlı Yunan komşularımızla vakit geçirmek istiyorsanız Meis Adası tam da aradığınız adres.
Yunanca Kastellorizo, resmi olarak Megisti ve bizim Meis Adası olarak bildiğimiz bu şirinlik muskası adaya günübirlik gidenlerden ve doğal güzelliklerine, atmosferine, insanlarına, yemeklerine hayran kalanlardan biriyim. Tüm macera, pasaportumu yanıma alıp, Kaş'a tatile gitmemle birlikte başladı. Kaş'a giderken niye pasaportumu yanıma aldığımı bilmiyorum ama Meis Adası'nı gördükten sonra iyi ki de almışım diyorum. : ) Eğer pasaportunuz varsa ve özellikle Kaş, Kalkan, Fethiye, Dalaman gibi Meis'e yakın yerlerde tatil yapmak gibi bir planınız varsa, pasaportunuzu yanınıza alın, sonradan pişman olmayın.
Meis Adası Nasıl GidilirMeis Adası'na nasıl gidilir? Vize başvurusu için neler gerekli? Vize kaç gün içinde çıkar? Bu sorular hakkında sizi detaylı bir şekilde bilgilendireceğim. Sonrasında ise adada yaşadığım maceraları, gördüğüm güzellikleri bir bir anlatacağım. Tabii gezi boyunca işinize yarayacak ufak tüyolarım ve tavsiyelerim de olacak.

Meis Adası'na Gitmek İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ben Meis Adası'na Kaş'tan geçtim. Bu nedenle buradaki başvuru sürecinden bahsedeceğim size. Kaş çarşıda Meis Adası turu yapan birçok şirket var. Bunlardan birini seçip, vize başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için yanınızda olması gerekenler:
1- Pasaport
2- İki adet vesikalık fotoğraf
3- 60 Euro vize ücreti, 60 TL tur parası ve 15 TL yurt dışı çıkış harcı. Vize çıktıktan sonra tur parası ve yurt dışı çıkış harcı ödeniyor.
Tabii eğer Schengen vizeniz varsa bunları hiç düşünmenize gerek yok. Tura katılıp, adaya geçebilirsiniz.
Not: Meis Adası için vize başvurunuz onaylanırsa 15 günlük vize alabiliyorsunuz. Dilerseniz buradan sonra Schengen Vizesi ile geçebileceğiniz başka ülkelere de rahatlıkla gidebilirsiniz.
Genellikle 2 - 3 gün içinde vize çıkıyor. Vize çıkar çıkmaz tur şirketine gidip, hangi gün gideceğinizi belirtmeniz gerekiyor çünkü sınırlı sayıda yolcu kapasitesi var adaya giden teknelerin.
Meis Adasında Ne Yenir

Meis Adası'na Yolculuk Başlıyor…

Tur şirketine hangi gün gideceğinizi bildiriyorsunuz ve gideceğiniz sabah 09:30'da şirketin önünde oluyorsunuz. Pasaportlarınız ve Schengen vizeniz sizi adaya geçirecek olan görevlide toplanıyor. Ve Kaş'tan kalkan tüm turlar aynı saatte adaya geçip, aynı saatte dönüyorlar.
Gidiş saati: 10:00 – Dönüş saati:16:00
Aaaa 5 – 6 saat için mi bu kadar para vereceğim? Gitmeye değmez demeyin. Ada küçük olduğu için bu saatler içinde rahatlıkla her köşesini dolaşıp, bol bol fotoğraf çektirip, Yunan yemeklerinden tadıp, ‘Uzo'nuzu içip, alışveriş yapabiliyorsunuz.
10:00'da yapılan pasaport kontrolünden sonra tekneye geçip, 20 dakika sürecek yolculuk için yerlerinizi alıyorsunuz. 15 dakikanın sonunda artık net bir şekilde Meis Adası göz kırpıyor size. Tam yanaşmak üzereyken ise; gülümseyen güneş denizde yansırken, şirin balıkçı teknelerinin arasından masallardan fırlamış gibi görünen rengarenk lego gibi evler karşılıyor sizi ilk olarak Meis'te.
Meis Adası Vize

Ve 1 Günlük Meis Adası Macerası Başlıyor…

Tekneden adımınızı attığınızda ilk şoku yaşayacaksınız çünkü 20 dakikalık kısa bir yolculuktan sonra resmen dünyanız değişecek. Korkmayın, bu kötü bir şey değil. : ) Lego gibi rengarenk evleri, dar sokakları, şirinlik muskası restoranları, sarmaşıklarla çevrili pansiyonları gördüğünüzde Kaş'a bu kadar yakın olmasına rağmen Yunanistan'ın en küçük, en şirin halini gördüğünüz için şaşıracak ve büyüleneceksiniz. Birçoğumuz Kaş'tan baktığımızda farklı bir yer gibi hayal etmeyiz Meis'i. Ne de olsa Kaş'a çok yakın, herhalde çok benziyordur diye düşünürüz ama fena halde yanılırız.
Genelde tekneden inen herkesin yaptığı gibi mini bir ada turu ile başlayın gezinize. Zaten o kadar küçük bir yer ki, tamamını 1 – 2 saat içinde gezebilirsiniz. Sahil hattında yürümeye başladığınızda ilk dikkatinizi çekecek olan biblo gibi küçük, şirin ve rengarenk evler olacak. O kadar güzeller ki, her birinin fotoğrafını çekmek isteyeceksiniz. Geziniz boyunca hediyelik eşya dükkanları, pansiyonlar, butik oteller, restoranlar ve kafelerin önünden geçeceksiniz. Tüm bunları izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Hatta zaman dursun isteyeceksiniz. Bize bu kadar yakın olup, doğal ve tarihi güzelliklerini nasıl bu denli güzel koruduklarını düşünmeden edemeyeceksiniz.

Kahve Molası

1-2 saatlik ada turunuzun ardından bir kahve molası vermenizi öneririz. Zaten iki adımda bir fazlaca davetkar Yunan komşularımız ‘'komşi kahve, komşi pasta, komşi hoş geldin'' diyeceği için içmek istemeseniz de bu sevimliliklerini geri çevirmek istemeyip, oturacaksınız şirin kafelerden birine. : ) Arkadaşım ve ben neredeyse her Yunanlının elinde gördüğümüz latte benzeri buzlu bir kahve söyledik, hiç pişman da olmadık. Bizdeki lattenin daha köpüklü ve daha sütlüsüydü.
Meis Adası Yapılacak Şeyler

Geziye Devam

Meis Adası'nda geziniz sırasında en dikkat çeken yerler arasında; sokak aralarında göreceğiniz sarmaşıklarla çevrili pansiyonlar, Yunan mimarisinin en güzel örneklerini göreceğiniz eski evler, kiliseler ve kafeler olacak. Deniz taksi ile adanın arka tarafında bulunan Mavi Mağara'yı ve plajı da ziyaret edebilirsiniz. Az önce de belirttiğim gibi adanın tümü 1 – 2 saatte gezilebildiği için en az 2 kez adayı turlayın ve gözden kaçırmış olduğunuz güzellikleri fark edin. Yunan esintileri arasında kaybolun, hemen her kafeden yükselen Yunan ezgileri eşliğinde denizi, gökyüzünü izleyin. Sonra bir bankta mola verin, Kaş'ı seyredin. Ve alışveriş için mutlaka zaman ayırın.

Alışveriş

Meis Adası'nda alışveriş yapabileceğiniz çok fazla butik ve hediyelik eşya dükkanı yok. Bu nedenle en fazla 45 dakikada tüm mağazaları gezip, alışverişinizi yapabilirsiniz. Magnet, free shop'tan uzo, Meis Adası baskılı bez çantalar, şapkalar turistlerin en çok rağbet ettiği hediyelik eşyalar arasında geliyor. Fiyatlar Kaş'takinden çok pahalı değil ve buradaki alışverişin en güzel yanı Türk parası geçiyor. (Eee Kaş'a yakın olmasının bir güzelliği olması gerekirdi)
Not: Sizi sevindirecek bir nokta da adanın neredeyse her köşesinde Turkcell çekiyor ve yurt dışı parası ödemek zorunda kalmıyorsunuz.
Meis Adası Turu

Yemek Molası

Meis Adası'na gelip, birbirinden leziz Yunan mezelerinden denemeden, uzo içmeden, balık yemeden dönmeyin. Greek salata, güneşte kurutulmuş ahtapot, kızartılmış peynir olan saganaki ve ızgarada pişen kalamar dolma birçok Yunan adasında olduğu gibi Meis Adası'nda da sıklıkla tercih edilen tatlar arasında geliyor. Bu eşsiz mezelerle süslenmiş sofranızı uzo ile renklendirirseniz keyfiniz iki kat daha artacak. Evrenin sunduğu güzelliklere, misafirperver Yunan komşularınıza ve uzaktan nazlı nazlı göz kırpan Kaş'a kadeh kaldırmayı ihmal etmeyin.

Bir Masalın Sonu: Dönüş Yolu : )

Yemeğinizin ardından vaktiniz varsa ada sokaklarında biraz daha keşfe çıkabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Ve eminim ki, gördüğünüz güzellikleri bırakıp dönmek gelmeyecek içinizden ve daha oradayken bu şirin adaya yapacağınız bir sonraki ziyaretinizi planlamaya başlayacaksınız. Bu özel gezide bana eşlik eden, ada sokaklarını benimle arşınlayan, birbirinden güzel fotoğraflarımı çeken arkadaşım Özlem Borhan'a teşekkür ederim. : )
Saat: 16.00'da tekne hareket eder ve Kaş'a doğru 20 dakikalık dönüş yolculuğu başlar. Bu geziden geriye kalanlar ise; ceplerimizde biriktirdiğimiz güzel anılar, ileride bakıp bakıp gülümseyeceğimiz fotoğraflar ve yüzlerinden gülümseme eksik olmayan Yunan komşularımızla kurduğumuz dostluklar olacaktır.
13 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
13
/

-

Bu keyifli yazı sayesinde Meis'e tekrar gitmiş gibi oldum. Son paragrafta ise Meis'ten dönerken yaşadığım o hüznü tekrar yaşadım :( Kaş'a gidip Meis'e gitmemek olmaz diye düşünüyorum. Gelecek yılki Meis programım şimdiden hazır. Kısa bir yolculuk, bambaşka bir dünya, oyuncağı anımsatan rengarenk mimari yapılar, lezzetli yemekler, sıcak ve samimi Yunan halkı. Sesiz, dingin, huzur, farklı bir tatil arayanlar için Meis'i öneririm. Meis ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi, teşekkürler Tülin. Seninle gezmek de çok keyifliydi :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Ne güzel anlatmışsınız öyleeee. :) Gidesim var.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Bu yazıyı okuduktan sonra bu turu yapma kararı verdim kendime... Ellerinize sağlık.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Ben bunu okuduktan 10 gün sonra gittim ve harikaydı. Tadı damağımda kaldı. Gelecek yıl yine gitmek hatta orada 1-2 gece kalmak istiyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Öncelikle bu hoş ve bizi gezdiren dille yazılan yazı için Tülin Hanım'a teşekkür ediyorum. Yazıyı adeta orayı gezercesine okudum. :) Bu yaz yaptığım Kaş planına mutlaka Meis' i ekleyeceğim. Pişman olmayacağımı kendi kendime garanti ediyorum. Bir zamanlar uzun yıllar bizim olan adalar şimdi Yunan kültürü içinde, komşuyuz. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Kaş hayranı olsam da vizem bitmeden gitsem iyi olacak. Merak ettim. Teşekkürler paylaşım için.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Meis Adası'na farklı bölgelerden tur hazırlanıyor mu? İllaki Kaş'tan mı gitmek gerekir?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Nuray Hanım, Meis Adası'na en kolay geçiş Kaş'tan gerçekleşiyor. Diğer adalara bir hayli uzak oluyor, çok küçük bir ada olduğu için Yunan Adaları Turu programında olduğunu sanmıyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Antalya'da yaşadığım için bana en yakın Yunan toprağı Meis. O nedenle devamlı Meis'e gidiyoruz eşimle. Ancak Samos Adası'nın verdiği güzellik ve hazzı Meis'te bulamıyoruz. Özellikle buzuki dinlemek ve canlı müzik sevenler doğru Samos'a. Samos Adası'na Kuşadası'ndan kalkan feribotla gidiliyor. Adanın tamamı Mavi Bayrak'lı plajlarla çevrili.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Yeşil pasaporta vize var mı?

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Hasan Bey, yeşil pasaport için vize istemiyorlar. Rahatlıkla günübirlik Meis'e gidebilirsiniz ki mutlaka tavsiye ederim. Hatta Meis'ten 4 saatlik bir feribot yolculuğu ile Rodos'a da geçebilirsiniz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Pasaportumu aldım. Vizem de onaylanırsa bekle beni Meis, sana geliyorum.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Meis Adası genelde güzeldi, 2 kere ailece gittik, çok ufak, çok fazla yapacak bir şey yok ama yemekler, vs. iyiydi. Tek kötü tarafı Lazarakis Restaurant'ın sahibi adı da Georgio Lazarakis olan bir adam var, çok ahlaksız ve terbiyesiz biri, Türk olduğumuzu öğrenince de bize küfür etti, dövdürtmekle tehdit etti, onun haricinde yerel halk gayet nazik ve iyi davranıyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)