35 Yaşından Önce Gördüğünüzde Ufkunuzu Açacak Yerler, Türkiye

35 Yaşından Önce Gördüğünüzde Ufkunuzu Açacak Yerler

13 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

35 Yaşından Önce Gördüğünüzde Ufkunuzu Açacak Yerler
Kendinizi henüz hareketli bir seyahate çıkmaya hazır hissediyorken yola koyulmaya ne dersiniz? Sizin için 35 yaşından önce gidip görmeniz gereken, şöyle doyasıya yorulacağınız, eğlence ve aktivite dolu bir liste hazırladık. Şehir hayatının monotonluğundan sıyrılıp çok geç olmadan hemen bugün plan yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak minik bir hatırlatma yapmak gerekirse, aslında tüm bu destinasyonlar için ruhunuzun genç olması yeterli.

1 - Floransa / İtalya

floransa geziRönesans'ın doğduğu yer olarak bilinen Floransa, müzeleri, sanat galerileri ve sizi büyüleyecek muhteşem mimarisiyle listemizin önemli duraklarından. Tüm şehri dolaşırken müzelerin her birinde sandığınızdan çok daha fazla zaman geçireceğiniz Floransa'da, Michelangelo'nun, Leonardo da Vinci'nin ve daha nice sanatçının izlerini taşıyan eserleri inceleme fırsatı bulacaksınız. Bitmek bilmeyen bir enerji ile her köşesini karış karış gezmek isteyeceğiniz şehirde sanata doyacağınızdan emin olabilirsiniz.

2 – Himalayalar / Nepal

nepal himalayalarHemen bugün Everest'e tırmanın demiyoruz elbette. Ne var ki ben onu da yapmak istiyorum diyene de asla dur diyemeyiz. Nepal sınırları içerisinde yer alan, şüphesiz muhteşem bir doğaya ve keşfedilesi milli parklara ev sahipliği yapan Himalaya Dağları mutlaka deneyimlemeniz gereken rotalar arasında yer alıyor. Bolca tırmanış ve yürüyüş içeren bu durağın size bambaşka bir dünya görüşü katacağından hiç şüphemiz yok.

3 – Olimpos / Türkiye

olimpos türkiyeEğer bir doğa tutkunuysanız ülkemizin cennet köşelerinden Olimpos'u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kuş seslerinin hiç durmadığı bu destinasyonda doğanın getirdiği tüm güzellikleri hayranlıkla seyrederken, denizin belki de hiç görmediğiniz renklerine tanık olabilirsiniz. Beldede bitmek bilmeyen bir enerjiyle gece eğlencelerine katılacak, sabah saatlerinde denize girecek, çadır kuracak, bungalov evlerde konaklayacak, milli parkı ziyaret edecek ve daha nice aktiviteye olanak bulabileceksiniz. Kısacası dünyanın sayılı plajlarına ev sahipliği yapan, caretta carettaların da favori duraklarından olan Olimpos'ta sizi muhteşem bir tatil bekliyor diyebiliriz.

4 – Amsterdam / Hollanda

amsterdam geziTarihi yapıları, gece hayatı, müzeleri ve ünlü meydanları ile Amsterdam listemizin olmazsa olmazlarından. Akıp giden zamanın asla hesabını yapamadığınız bu şehirde, bir seyahatten beklediğiniz her şeyi bulabiliyorsunuz neredeyse. Gün boyu müzeleri, sokakları, meydanları dolaştıktan sonra durup soluklanmadan kendinizi şehrin eğlence dolu gece hayatına bırakacak, belki de daha önce hiç yaşamadığınız kadar hareketli günler geçireceksiniz.

5 – Machu Picchu / Peru

machu picchu peruİnkaların antik şehri olan Machu Picchu, 35 yaşından önce mutlaka görmeniz gerekenler listemizin bir diğer durağı. Güney Amerika'nın en turistik yerlerinden biri olan kent, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alıyor. İnkaların tarihine tanıklık edeceğiniz bu yolda çok sayıda tapınağa, yerleşim birimine rastlayacak, asla bitmesini istemediğiniz bir kültür turu deneyimi yaşayabileceksiniz. Şehir, ziyaretçilerin çokluğu nedeniyle zarar görmeye başlamasının ardından günlük belirli sayıda ziyaretçi kabul ediyor. Bu sebeple ulaşmak için biraz sabretmeniz gerekebiliyor.

6 – Barselona / İspanya

Barselona ispanyaBarselona da tam anlamıyla Amsterdam gibi yaşadığınızı hissedeceğiniz duraklardan biri. Her türlü seyahat anlayışından insana hitap eden bu şehir; müzeleri, mimari özellikleri, sanata olan tutkusu, plajları, barları ve mutlaka denemeniz gereken lezzetli yemekleri ile ziyaret etmek için onlarca sebebi barındırıyor. Kendi seyahat planınızı ve rotanızı belirleyerek şehirde hem eğlenceli hem de kültür dolu unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

7 – Mısır Piramitleri / Mısır

mısır piramitleriFiravunlar ve eşleri için inşa edilmiş bu mimari eserlerin yapımı bunca zamandır neredeyse bir sır niteliğinde. En ünlüsü ve şehrin en büyük piramidi olan Keops Piramidi dünyanın 7 harikasından biri. Bu piramidin inşasının yaklaşık 20 yıl kadar sürdüğü tahmin ediliyor. Hikayeleri ve etkileyici mimari özellikleriyle bugün hemen atlayıp gitme isteği uyandıran piramitler, listemizin bir diğer önemli destinasyonlarından.

8 – Brugge / Belçika

brugge belçikaSokaklarının çikolata ve waffle koktuğu, Orta Çağ'ın izlerinin tamamen korunduğu ve modern mimarinin getirdiği tekdüzeliğin olmadığı Brugge için, tam olarak düşlerinizin gerçekte yer bulmuş hali diyebiliriz. 2. Dünya Savaşı sonrası sahip olduğu mimari ve geleneksel yapısının hiç bozulmadığı şehirde müzelerin, kanalların, katedral ve kiliselerin arasında muhteşem bir kültür turu olanağı bulacaksınız. Gördükten sonra belki de sizin rüya şehriniz olacak bu durak, mutlaka seyahat listenizde yer almalı.

9 – Tromsø / Norveç

tromso norveçKuzey ışıklarının izlenebildiği özel duraklardan biri olan Tromso, sahip olduğu doğası ile başlı başına bir güzelliğe sahip. Yapısal olarak genellikle köprü ve tünellerle birbirine bağlanan kara parçalarından oluşan şehrin, asıl dikkat çeken özelliği ise Kuzey Kutup noktasına yakın olması nedeniyle gecelerin ve gündüzlerin aylar sürmesi. Neredeyse her mevsim kuzey ışıklarını izleme olanağı bulacağınız Tromso, uçsuz bucaksız doğasıyla gördüğünüz en etkileyici yerlerden biri olmaya aday son durağımız.
13 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
13
/

-

35 yaşındayım ve bahsettiğiniz iki yeri görme şansım oldu. (Amsterdam ve Brugge) Gerçekten harika yerler. Bu güzel yazı için teşekkürler.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

4'ü (piramitler, Amsterdam, Barselona, Olimpos) bitti, 5'i kaldı. En zor/uzak olanların da sona kalması hiç iyi olmamış. :)

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Farkındalık hangi yaşta gelirse ufuk o yaşta açılır diye düşünüyorum. Bazıları için bu yaş 20'li olur, bazıları için 40'lı, 50'li olur neyi gördüğümüzü ötesinde, neden görmek istiyorum diye yola çıkıp gördüklerimiz gerçekten büyüleyici olabiliyor.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Çok güzel tercihler olmuş. 32 yaşındayım, Nepal ve Peru haricindeki belirtmiş olduğunuz tüm yerlere gitmiş bir kişi olarak bu tercihlere Prag'ı da eklemenizi tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

İnsan her yaşta her yeri gezebilir, yaş sınırlaması kısıtlı düşünce yapısı için geçerlidir. Bahsettiğiniz yerlere zaten belirli bir mevki sahibi olduktan sonra gitme oranı yüksektir. 35'inden sonra gidecek olan insanların ufku genişlemeyecek yaptığınız habere göre. İnsan beyninin ufku açıktır.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (1)
13
/

-

111 ülke gezdim. Hepsinin ayrı ayrı güzellikleri vardı. Türkiye'nin 5 şehri hariç hepsini gezdim. Türkiye'den daha güzel bir ülke olduğunu sanmıyorum.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

35 yaş öncesi bu kentlerden 3 tanesini gördüm. Diğerleri için artık çok geç. Umalım bir sonraki gezi önerileri 70'lik ihtiyar delikanlılar ve hanımefendiler için olsun..

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Önerilen yerler iyi seçilmiş; ama neden 35 yaş? "Çok gezen mi çok okuyan mı bilir?" diye bir soru sormuş atalarımız. Ben ikisinin de eşdeğer olduğunu ve ikisinin de yaşı olmadığını düşünüyorum.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Bence listeye Kabak Koyu, İbiza ve Belgrad da dahil edilebilir. Tamamen gençlere ve kendini genç hissedenlere göre yerler olduğunu düşünüyorum. Elbette ki asıl yaş hissiyattadır, ancak zaman geçtikçe, iş hayatının da getirdiği bir yorgunluk oluyor ve hareketli, bol aktiviteli seyahatlere pek enerji kalmıyor.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Paylaştığınız yerlerden 5 tanesini gördüm, ancak bir arkadaşın dediği gibi 35 olmadan görün demek yanlış, çünkü o yaşa kadar maddi kazanımları olmayan biri Avrupa'ya gidebilir ama uzak destinasyonlara gitmek imkansızdır. Katıldığım tek nokta yine 35 ile sınırlamak istemiyorum, sadece yaşlanmadan gidin diyebileceğim tek yer Machu Picchu. Çünkü ciddi anlamda oksijen sorunu yaşayabilirsiniz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Yaş sınırı ve kompleksi de bizim ülkeye özgü. Sınır koymayı çok seviyoruz. İstediğin yaşta istediği yere gidebilmeli insan. Bunun için hiçbir engel yok sağlık dışında..

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Neyse ki hala birkaç yılım daha var. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

İtalya; Roma-Floransa-Venedik, Belçika; Brugge, İspanya; Barselona, Hollanda; Amsterdam, Almanya; Münih ve Köln, Avusturya; Rasdatt-Hallstat, Fransa; Paris-Nice; Macaristan, Rusya, Çek Cumhuriyeti; Prag, Danimarka; Kopenhag, Norveç; Oslo-Bergen, İsveç ve İsviçre gördüğüm şehirler arasında. Hepsinin varlıklı güzellikleri var.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)