Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
35. Erzincan Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliği 29 Haziran'da Başlıyor

35. Erzincan Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliği 29 Haziran'da Başlıyor

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 12 Haziran 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
35. Erzincan Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliği 29 Haziran'da Başlıyor

29 Haziran - 3 Temmuz 2013 tarihleri arasında 35.’si düzenlenecek olan Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları Şenliği, özgün bir kültürü doğa ile buluşturacak.

Mirasını dağcılık sporundan alan The North Face, Tarihi Kentler Birliği’nin üyesi olan Doğu Anadolu’nun saklı cenneti olarak tanımlanan Erzincan’ın Kemaliye (Eğin) ilçesinde gerçekleştirilecek 35. Kültür ve Doğa Sporları Şenliği’nde gençlere ışık tutacak.

Dünya Mirası Tarihi Değerlerden biri olmak üzere UNESCO’ya aday gösterilen Kemaliye ilçesi ayrıca ÇEKÜL Vakfı’nın "7 Bölge 7 Kent Projesi" kapsamında olup özgün mimari dokusuyla da Kültür ve Doğa Sporları Şenliği’nde katılımcılar tarafından dikkat çekecek. Dünyanın 7 kıtasındaki 15 ülkeden toplam 40 yabancı sporcunun katılımıyla gerçekleşecek ve özel gösterilere ev sahipliği yapacak olan şenlik, adeta bir festival havasında geçecek.

Doğa sporlarına verdiği destekle dikkat çeken marka The Nort Face, şenliğin ana teması olan "özgün bir kültür ziyafeti, doğa sevgisi, spor ve kardeşliktir" sloganından ilham alarak, birçok dünya ülkesinden sporcunun katılım göstereceği etkinliklere de imza atacak. Aksiyon ve maceranın bir arada sunulacağı şenliğin etkinlik programında, bu sene yeni sistemli basejump gösterileri yer alacak. Özel gösteride yerden 600 metrelik duvarlarla çevrili Karanlık Kanyon’nun yamaçlarına gerilen 500 metre uzunluğunda ve yüksekliğindeki hattan ikili ya da üçlü olmak üzere usta “base jump”cılar, Karasu Nehri’nin derinliğine atlayış yapacak. Bu senenin sürprizleri arasında yer alan microlight uçağından atlayış aktivitesi ve bisiklet yarışları şenlikte adrenalin tutkunlarının başını döndürecek.

35. Erzincan Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları Şenliği kapsamında; sportif kaya tırmanışı, akarsu sporları (kano ve rafting), göl sporları (su kayağı, kürek), dağ bisikleti, trekking gibi doğa sporları etkinliklerinin yanı sıra çeşitli kültür ve sanat sergileriyle birlikte özel konserler de katılımcılara keyifli dakikalar yaşatacak.