Bu Yıl Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Müzeler, Türkiye

Bu Yıl Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Müzeler

Yorum Yok

Rota Önerileri İncigül Semiz

Bu Yıl Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Müzeler
İnsanlığın temel taşlarını oluşturulan sanat bugün dünyada en önemli faaliyetlerden birisi. Duyguları, yaşantıyı, insanlığı özetleme konusunda ortak duygular ve alanlar yaratma konusunda adeta bir tercüman gibi. Renkleri notaları, tarihi, sözleri barındıran sanat sembolik bir şekilde insanın nasıl insan olduğunu hatırlatıyor izleyenlere, dinleyenlere, görenlere…

Günümüz dünyasında sanata ulaşmak artık daha kolay. Teknolojinin gelişimi ve çeşitli ulaşım faaliyetlerinin artmasıyla erişim imkanları da çoğaldı. Böylelikle faaliyete giren müzeler arttı ve sanat insanlara daha yakın bir hale geldi. Bu yazımızda 2022 yılının en popüler ve yeni açılan müzelerini işleyeceğiz. Sanata daha yakın olmak isteyenler için bir kültür yelpazesi diyebileceğimiz Türkiye'deki müzeleri sizler için sıraladık.

İstanbul Modern Sanat Müzesi – İstanbul

Bu Yıl Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken MüzelerTaksim'de bulunan İstanbul Modern Müzesi ziyaretçilerine keyifli bir müze deneyimi yaşatıyor ve aynı zamanda ziyaretçilerini modern sanatın çizgileri ile buluşturuyor.İstanbul Modern, 2004 yılında Türkiye'nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak kuruldu. İstanbul Modern, modern ve çağdaş sanat yapıtlarını, Fotoğraf, tasarım, mimari, yeni medya ve sinema alanlarında ki üretimlerin koleksiyonlarını toplayıp, koruyor, sergiliyor ve belgeliyor. Müze koleksiyonları sergileri ve eğitim programları her alandan ziyaretçiye sanatı sevdirmeyi ve ziyaretçileri faal bir şekilde sanata yönlendirmeyi amaçlıyor. 2018 yılında Karaköy'deki 4 no'lu anterepo binasında Beyoğlu'na geçici olarak taşındı. 2022 yılının ilk yarısında açılması hedeflenen yeni bina Galataport İstanbul'un sahasında ve eski lokasyonunda yer alacak.

Tesis Fiyatı

05 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

544 TL

En Uygun Fiyata Git

Centre Pompidou, Centro Botin, Whitney Müzesi, Beyeler Vakfı Müzesi gibi dünya çaşında pek çok müze ve sanat kurumunun tasarım sahibi Pritzker ödüllü ünlü İtalyan mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan müze, şehrin eski ve yeni çizgilerini bir arada tutan dokusunu göz önüne alarak inşa etti. Bu yeni bina 15 bin metre kare alana sahip olacak şekilde tasarlandı. Aynı zamanda birçok kalıcı koleksiyona ev sahipliği yapmanın yanı sıra geçici sergi alanları, sinema, kütüphane, eğitim atölyeleri, etkinlik alanları, kafe ve restoranlarıyla ziyaretçilerine ev sahipliği yapacak. Aynı zamanda heykel bahçesi ve seyir terası olan bu muazzam yapı ziyaretçilerine boğazın yanında harika bir sanatı yaşama imkanı da sunuyor. İstanbul Gezilecek Müzeler arasında mutlaka yer alması gereken İstanbul Modern'i mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi – İstanbul

Bu Yıl Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Müzelerİstanbul'un Beyoğlu lokasyonunda bulunan, 2009 yılında restorasyon çalışmaları için kapılarını kapatmış olan İstanbul Resim ve Heykel müzesi 2022 yılında kapılarını ziyaretçilerine aşamalı bir şekilde açıyor. 16 Aralık 2021'de ilk sergisiyle ön açılışını gerçekleştiren müzede, 12 binden fazla eser koleksiyonunda bulunuyor. Aga Khan Mimarlık Ödülü ve Mies Yan der Rohe Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık ödülü sahibi Emre Arolat tarafından tasarlanan bina, endüstriyel bir tasarıma sahip. 2022'de bütünüyle açılması hedeflenen müzede Türkiye'nin modern sanatından en güzide örnekler yer alıyor. İstanbul'da Gidilesi Müzeler içerisinde olmayı hak eden müzeyi ziyaret etmek için hemen bir plan yapmanızı öneririz.

Zeugma Mozaik Müzesi – Gaziantep

Bu Yıl Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken MüzelerYerli ve yabancı turistlerin en uğrak noktalarından biri olan Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde yer alıyor. Gaziantep Gezilecek Yerler içerisinde atlanmaması gereken müzede Çingene kızı, Mars Heykeli, Roma dönemine ait çeşmeler ve iki bin yıllık mozaikler bulunuyor. Bu mozaiklerin kapladığı alan toplam 1700 metrekareye sahip. Gerek binanın büyüklüğü gerekse mozaiklerin kapladığı alan açısından dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri olarak kayıtlara geçmiştir. Türkiye'nin ise Antakya'dan sonra ikinci büyük mozaik müzesidir.

Tesis Fiyatı

05 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

600 TL

En Uygun Fiyata Git

Anadolu Medeniyetler Müzesi – Ankara

Bu Yıl Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken MüzelerAnkara'nın ilk müzesi konumunda yer alan müzenin hikayesi 1921 yılına dayanıyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün merkezde bir Eti Müzesi kurma fikriyle ülkenin dört bir yanından Hitit eserleri toplanmaya başlanır. Dönemin kültür müdürü Galip Bey, Ankara Kalesi'nin Akkale Burcu, Augustuk Mabedi ile Roma Hamamı'nı müzeye dönüştürerek ilk adım atılır. Akkale'nin alanı yetmeyince Ankara Kalesi yakınlarındaki Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han'ın yenilenmesine başlanır. 1938 yılında başlanan restorasyon 1968 yılında tamamlanır. 1943 yılında ise bedestenin orta kısmı ziyaretçilerine açılır.

Tesis Fiyatı

05 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

3150 TL

En Uygun Fiyata Git

1997 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi olarak seçilen ve kendine has koleksiyonları ile dünyanın önemli müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi eski çağlardan birçok arkeolojik eseri bünyesinde barındırıyor. Müzede eserler kronolojik olarak ayrılmış alanlarda sergileniyor. Üst salonda Paleolitik Çağ, Kalkolotik çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Eski Hitit ve Hitit imparatorluk Çağı, Frig krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı ve alt salonda Çağlar Boyu Ankara ve Klasik Devirler bölümleri yer alıyor. Ankara Gezilecek Müzeler listesinde ilk sıralarda yerini alan Anadolu Medeniyetler müzesini Ankara'ya ziyaretiniz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz bizden söylemesi.

Mardin Müzesi – Mardin

Bu Yıl Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken MüzelerMardin'de yer alan etnografya ve arkeolojisi müzesi olan Mardin Müzesi 1895 yılında, Süryani Katolik Patrikhanesi olarak yaptırılmıştır. Mardin Gezilecek Yerler içerisinde mutlaka uğranması gereken müze, uzun yıllar bir ibadethane olarak hizmet vermiş ve başka amaçlar için de kullanılmıştır. Yapı Süryani Katolik Vakfı'ndan satın alınıp, 200 yılında restore edilerek Zinciriye Medresesindeki eserlerin taşınmasıyla beraber Mardin Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Müzede arkeoloji koleksiyonları olarak, Bronz Devri, Asur, Urartu, Helenistik, Ahamenis İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Selçuklu Hanedanı, Artuklular ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerine ait birçok arkeolojik yapı bulunmakta Etnografya kısmında ise Mardin ve çevresine ait gümüş kolye, küpe bilezik gibi gümüş işlemeciliğinin önemli örnekleri yer alıyor. Bunların yanı sıra eski giysiler, kılıçlar, kahve takımları, hamam eşyaları, tespihler, ısınma araçları ve bakır eşyalar da sergileniyor.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)