Türkiye’nin Az Bilinen Bisiklet Rotaları, Türkiye

Türkiye’nin Az Bilinen Bisiklet Rotaları

Yorum Yok

Rota Önerileri Elif Üzer

Türkiye’nin Az Bilinen Bisiklet Rotaları
Bahar aylarının gelmesi ve pandemi yasaklarının kalkmasıyla bisiklet severler bilgisayarın başına oturup rotalarını oluşturmaya başladı. Kapadokya, Frig Vadisi, Ege ve Akdeniz kıyı turlarının dışında doğanın tadını çıkaracağınız, Türkiye'de az bilinen bisiklet rotalarını bisiklet meraklıları için bu yazımızda derledik.

1- The ECO Trails (Köyceğiz - Ortaca - Dalaman)

Türkiye’nin Az Bilinen Bisiklet RotalarıDalyan'ı düşününce aklımıza hemen bembeyaz kumsalı ile İztuzu Plajı, Köyceğiz Gölü ile Dalyan Kanalının birleştiği noktada Sultaniye Kaplıcaları gelir. Antik Karia ve Likya medeniyetlerinin kesiştiği bu enfes coğrafyayı bisikletle keşfetmek isterseniz hemen biletlerinizi ayırtın ve bisikletlerinizi uçuşa hazırlayın. Çok değil dört yıl önce ekoturizm odaklı projelendirilen Eko Trails Köyceğiz'de beş, Dalaman'da beş ve Ortaca'da dört olmak üzere toplam 14 rota ve bunları birbirine bağlayan rotalar ile 740 km'yi buluyor.

İster Köyceğiz Gölü etrafında turlayın, ister Sandras Dağlarına doğru çevirin gidonu, ister Dalaman ilçesindeki koyları keşfe çıkın bu bölgenin en güzel yanı dört mevsim bisiklet turuna uygun olması. Ayrıca avrupa standartlarında işaretli Eko Trails bisiklet rotalarında kolaydan zora pek çok seçenek mevcut. Planlarınızı yaparken dağların denize dik uzandığı bu coğrafyada eğimi %10'un üzerinde pek çok rampa olduğunu da unutmayın. Köyceğiz Gezilecek Rehberi adlı yazımızı okumadan rotanızı oluşturmamanızı tavsiye ediyoruz.

Tesis Fiyatı

27 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

580 TL

En Uygun Fiyata Git

2- İstanbul Çilingöz Tabiat Parkı - İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Türkiye’nin Az Bilinen Bisiklet RotalarıRumelide görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda Çilingöz Tabiat Parkı ve İğneada Longoz Ormanları gelir. Kırklareli'nde deniz, göl, kumul ve subasar (longoz) orman ekosistemleriyle eşsiz bir güzellik keşfedilmeyi beklemektedir. İstanbul Avrupa yakasından ortalama 100 - 250 km uzaklıktaki bu tabiat harikalarına günübirlik veya kamplı tur yapabilir, geçtiğiniz köylerde yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. %75'i asfalt olan bu rotaya arazı sürüşü de yapmak isterseniz Vize ilcemizde bulunan Istranca Dağları rotasını ekleyebilirsiniz. Toprak yol ve su geçişleri için uygun kıyafet ve bisiklet seçimine dikkat etmeyi unutmayın. İğneada Gezi Rehberi yazımızı okumadan rotanızı oluşturmamanızı tavsiye ediyoruz.

Tesis Fiyatı

27 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

400 TL

En Uygun Fiyata Git

3- Bolu Yedigöller Milli Parkı

Türkiye’nin Az Bilinen Bisiklet Rotalarıİçinize sindirerek gezebileceğiniz İstanbul, Sakarya, Bursa gibi büyük sehirlere yakın bir bisiklet turu rotası daha. Özellikle sonbahar aylarında rengarenk bir görsel şölen sunan Yedigöller Milli Parkı ve civarındaki köyler günübirlik veya birkaç günlük kısa bisiklet turları için idealdir. Bisikletinizle göllerin arasında pedallarken mis gibi temiz havayı ciğerlerinize çekmeyi unutmayın. 1642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park olarak korunmaya alınmıştır. Havza kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan, yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı, kuzeyden güneye 1500 m. mesafede sıralanmış 7 gölden oluşmuştur. Doğal habitatı korumak için ateş yakmak yasaktır. Çadır ve karavan kampı için 1 hektarlık alan ayrılmıştır. Ayrıca milli parkın içinde 18 bungalovdan oluşan konaklama tesisi ve lokanta mevcuttur. Toplu taşıma bulunmadığından milli parka ulaşım özel araç veya seyahat acentalarıyla mümkündür. Yedigöller Gezilecek Yerler listesindeki önerilerimizi okumadan rotanızı oluşturmamanızı tavsiye ediyoruz.

Tesis Fiyatı

27 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

1100 TL

En Uygun Fiyata Git

4- Gökçeada

Türkiye’nin Az Bilinen Bisiklet RotalarıAnakaradan kaçmak istiyorsanız feribot veya deniz otobüsüyle Türkiye'nin en büyük adası Gökceada'ya kaçabilir adayı karış karış pedallayabilirsiniz. Tepeköy'e giderken şehir merkezi yerine sağdan devam edince 600 yıllık koca bir Çınar ağacı karşınıza çıkacaktır. Adada toplam 6 adet 100 yaşın üzerinde anıt çınar ağacı vardır. Sırtınızı asırlık çınara verip denize indiğinizde ise uçsuz bucaksız Ege denizi ve Semadirek Adası manzarası gözlerinizin önüne serilir. Tüm çevresi aşağı yukarı 100 km olan adada ödüllü kent müzesini ziyaret ederek bisiklet turunuzu kültürel olarak zenginleştirebilirsiniz. Adanın kendine has yemekleri, özellikle keçi sütüyle yapılan dondurmasını tatmadan, doğal sabunlarını almadan dönmeyin. Gökçeada Gezi Rehberi listesindeki önerilerimizi okumadan rotanızı oluşturmamanızı tavsiye ediyoruz.

Tesis Fiyatı

27 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

720 TL

En Uygun Fiyata Git

5- Elmali – Toroslar

Türkiye’nin Az Bilinen Bisiklet RotalarıAntalya'dan başlayıp toroslar üzerinden Fethiye - Muğla'ya uzanan minimum bir haftalık asağı yukarı 350 kilometrelik bir bisiklet turuna ne dersiniz? O zaman hazırlayın gravel bisikletlerinizi, gidiyoruz. Antalya'dan Geyikbayırı istikametinde zorlu bir tırmanış ile güne başlayacağınız bu turda çoban kopeklerine dikkat etmeyi unutmayın. Kıvrıla büküle kıraç doğanın içinde köy yollarından ve patikalardan ilerleyerek Elmalı'ya vardığınızda deniz seviyesinden 1800 metrelere çoktan çıkmış olacaksınız. Elmalı Platosundan Saklıkent Milli Parkına pedallayarak nefes kesici inişle Fethiye'de turu sonlandırabilirsiniz. Bu kadar dağ havası yeter biraz da deniz havası almak isterseniz bir yay çizip Fethiye'den Kaş hatta Demre'ye kadar pedallayıp rotanızı istediğiniz gibi geliştirmek sizin elinizde.

Tesis Fiyatı

27 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

470 TL

En Uygun Fiyata Git
Türkiye’nin Az Bilinen Bisiklet Rotaları

Bisiklek Rotası Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle hava durumunu kontrol edin gideceğiniz bölgedeki yağış yolları etkileyebilir.
  • Esebilecek sert rüzgarlar yüklü bisikletle sizi zor durumda bırakabilir.
  • Kıyafetlerinizi yine gideceğiniz bölgeye ve hava durumuna göre çeşitlendirin.
  • Mutlaka ilk yardım çantası taşıyın.
  • Rotanızı takip edebileceğiniz harita, gps ve akıllı telefon uygulamalarını unutmayın.
  • Doğayı, tabiatı tahrip edebilecek hareketlerden kaçının. (ateş yakmak, su kaynaklarını pisletmek)
  • Doğal hayatın bir parçası olan vahşi hayvanların (yaban domuzu, kurt, geyik, ayı) varlığını unutmayın, önlemlerinizi alın. (yemek çantasını uzak bir dala asmak gibi)

Türkiye'de bilinmeyen pek çok bisiklet rotası mevcut. Umarız Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl/ilçe belediyelerin çalışmalarıyla daha fazla bisiklet rotası Türkiye'ye yakın zamanda kazandırılır. Son olarak hangi rotayı seçerseniz seçin dikkat etmeniz gereken noktaları kesinlikle atlamayın.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)