Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
2021'in Yükselen Seyahat Trendleri

2021'in Yükselen Seyahat Trendleri

Paylaş
Arzu Aksaya  
Eklenme: 16 Haziran 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
2021'in Yükselen Seyahat Trendleri
Sanki bir sihirli değneği varmış da her şeyi değiştirecekmiş gibi heyecanla bekledik 2021’i! Ve meydanlarda toplanmadan, kalabalık sofralarda oturmadan, eğlenip coşmadan karşıladığımız en mütevazi, en sessiz yıl olarak tahtına geldi oturdu. Yeni yıl dileklerimiz 2021’le birlikte daha bir süzgeçten geçti ve hemen herkesin listesinin en büyük temennisi sağlıkken, ardından gelen dilek özgürce gezebilmek oldu. Aşının çare olup olmayacağını, boş sokakların ne zaman dolup taşacağını ve pasaportların, vizelerin yenilenip yenilenmeyeceğini tamamen zaman gösterecek. Ama bu yıl da seyahat alışkanlıklarının pandemiden etkileneceği bir gerçek! Pandemiyle Değişen Seyahat Alışkanlıkları 2021'in Yükselen Seyahat Trendleri

  • Seyahat, hayatımızda esnek bir plan kategorisinde olsa da tamamen vazgeçebileceğimiz bir kavram değil. Yapılan araştırmalar birçok insanın pandemi sürse de 2021 için bir tatil planı olduğu yönünde. Ama rotalar, konaklamalar, araçlar ve sürelerdeki tercihler virüsle hiç tanışmadığımız o yıllardan çok daha farklı. Artık öncelikler geçen yıl da olduğu gibi yurt içi seyahatler olup, seçilen rotalarda da virüs konusunda riski en aza indirgemiş, yavaş ritimli, kalabalıktan uzak açık alanlar tercih ediliyor.
  • Araştırmalara göre bu yıl en çok "birkaç kuşağı birleştiren kalabalık aile tatilleri" planlanıyor. Birçok konaklama alternatifi arasında ev kiralamanın öne çıkmasının sebebi de yakın aile bireylerinden oluşan grup tatilleri!
  • Önceleri tatilini erkenden planlayan ve rezervasyonunu aylar öncesinden yaptıran tatilcilerin yerini artık son ana kadar bekleyenler aldı ki bu durum 2021 yaz sezonunda da böyle süreceğe benziyor. Çünkü aşının sonuçları bekleniyor, tedbirler güncellenebiliyor ve kapanmaların olması da pek tabii ki mümkün.
  • 2020 seyahat ve tatil açısından birçok belirsizlikle kapandı ve bu da bize "anların ne kadar değerli olduğunu" öğretti. 2 güne ne sığar ki denilip eve hapsedilen hafta sonlarının yeni dönemde küçük tatil kaçamaklarına dönüşmesi muhtemel. Eve yakın yerler de bu küçük kaçamaklar için en popüler rotalar.
  • Amaç sadece gidilecek yere varmak değil, yolların tadına da varmak olunca rota neresi olursa olsun tercihler ille de araba yolculuğundan yana. Hele de bir playlist oluşturmuşsanız ve yanınızda da sizi neşelendiren insanlar varsa…
En Tercih Edilen Seyahat Rotaları Nereler? 2021'in Yükselen Seyahat Trendleri

Eve En Yakın Olan Yerler: Şu anda tüm dünya gibi ülkemizde de zaman zaman büyük kapanma süreçleri yaşanmakta. Bölgesel giriş çıkış yasaklarının uygulanmasıyla çoğu insan yaşadığı yere en yakın yerleri keşfetmenin peşinde. Bu rotaların en güzel yanı ise bir farkındalık yaratması. Yayla deyince ilk akla gelen Rize’ye, Artvin’e gitmek zorsa, yakın olan Düzce’deki yaylanın da oksijenli olduğunu hatırladık mesela. Siz de şehrinize en yakın günübirlik rotaları keşfetmek isterseniz Neredekal.com'dan Günübirlik Gezi Rehberleri yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Doğanın İçinde Yeşili Bol Yerler: Virüsün doğayı sevmediği konusunda herkes hemfikir. Doğa demek bol oksijen demek, ruh detoksu demek, beden enerjisi demek ve deşarj olup yenilenmek demek. Sakinlerinin çoğu kuşlar, kelebekler ve ağaçlardan oluştuğu için onlarla sosyal mesafeli olmak zorunluluğu da yok. Şöyle dağ manzaralı, ama deniz görse de tadından yenmeyecek bir köy evinde kuş seslerine uyanıp, patikalarda uzun yürüyüşler yapmak bu yıl birçok tatil planında başköşede. Türkiye'nin en iyi kamp alanları nerelerdeymiş merak ediyorsanız sizi hemen şuraya alalım.

Öğretici, Geliştirici ve Çevreci Yerler: Çevreci yer denildiğinde akla ilk gelen doğal ortamlar. İnsanların eğilimlerini ve farklı kültürler tanıma taleplerini değerlendiren turizmciler de bu ortamları hem tatil hem de kamp gibi destinasyonlarla sunuyor. Örneğin ülkemizde şaraplarıyla ünlü bölgelerde bir bağ rotasını keşfedebiliyor, bir hasat izleyebiliyor; yemekleriyle ünlü bir ilin mutfağını öğreniyor ya da Ege’nin, Akdeniz’in doğa köşelerinde sağlıklı yaşam kampları gibi alternatifleri de değerlendirebiliyorsunuz. E hadi o zaman bir de Trakya'dan bağ rotaları içeriği gelsin.

Açık Hava Müzeleri: Tarihi lokasyonlar konusunda çok ama çok şanslı bir ülkeyiz. Nereye gitseniz ya da nereden geçseniz Bizans, Selçuklu ve Osmanlı başta olmak üzere birçok medeniyet abidesiyle karşılaşma olasılığınız yüksek. Üstelik Kapadokya gibi her ülkeye nasip olmayan doğal bir açık hava müzemiz ile Nemrut Dağı gibi birçok efsane barındıran mistik yerlerimiz de var. Şimdiye kadar buraları görmediyseniz ve merak etseniz de "belki bir gün" diye ötelediyseniz, 2021 tam da keşif zamanı. Mesela 2021'in İzole Kültür Rotaları arasından size en uygun rotayı belirleyip bu keşif macerası için ilk adımı atabilirsiniz.

En Tercih Edilen Konaklamalar Neler? 2021'in Yükselen Seyahat Trendleri

Villa Kiralama: Beş yıldızlı tatil köylerinin kalabalık restoranları ve yan yana şezlongları 2021’de tatilcileri yine korkutacak gibi. Güvenilir sitelerden görüp beğenip online rezervasyon yapılan villalar ise bu yıl yine trend. Aileyle, yakın dostlarla çıkılan tatilleri daha ekonomik hale getiren bu konaklamada dikkat edilen en önemli kriterlerden biri de evin dezenfekte edilerek teslim edilmesi. Kış manzarası için Karadeniz’in yöresel ahşap evleri, yaz tatilleri için de Ege ve Akdeniz’deki kiralık evler sezon açılmadan çoktan kiralanmış oluyor. Bu yüzden elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Eğer ilk kez villa kiralayacaksanız villa kiralama hakkında bilmeniz gerekenler için sizi buraya alalım.

Karavan: 2021 seyahatleri için karavanı en tercih edilen ulaşım alternatifleri arasında da sayabiliriz. Pandemi dönemindeki kiralama ve satın alma oranı da bu tezi doğrulayacak nitelikte. Karavanla yapılan seyahatler insanın evini de yanında götürmesi gibi. Üstelik sadece karavan kamp alanları değil, yol kenarında istediğiniz her yerde durup değişik manzaralara uyanabilirsiniz. Eğer ki "karavan kiralamak ve yol masrafları gibi işlerle uğraşamam" diyenlerdenseniz, karavan tatili deneyimini sonuna kadar yaşayabileceğiniz karavan otelleri incelemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Kamp: Maceradan hoşlanan doğa aşıklarının zaten alışkanlığıydı kamp yapmak. Ama pandemiden sonra aracının arkasına çadır alıp koyan da çok oldu. Yalnız şunu da belirtelim ki doğayla baş başa kalmanın bir takım tedbirler gerektiren ve biraz da tecrübeye dayanan yanları var. Siz de bu deneyimi ilk defa yaşayacaksanız, karşılaşabileceğiniz aksi durumlara hazırlıksız yakalanmamız adına sizler için derlediğimiz tavsiyelere uymanızda fayda var. Ne demişler; her şeyden önce hazırlık!

Butik Oteller: Büyük otellerle kıyaslandığında daha minimal hizmet veren butik oteller 2021 yılında revaçta. Çoğu butik otelin, bulunduğu yöreye göre bir konsepti var ve bu da konaklamayı daha özel kılıyor. Dekorasyonları, mutfakları ve müşteri gibi değil de misafir gibi ağırlamaları da bu konaklamaya samimiyet katıyor. Bu konuda oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan Bozcaada'nın butik otelleri ise hem dillere destan manzaraları hem de aldıkları Güvenli Turizm Sertifikaları ile bu yaz da en çok tercih edilen yerler arasına girmeye hazır.

Mavi Yolculuk: Yunan Adaları da dahil muhteşem mavilikteki koylarla dolu uzun rotası Mavi Yolculuğu seçmek için en birincil sebep. Ama izole tatil talepleri çoğalınca denizin ortasında güvenli bir tatil yapmak koy koy dolaşmanın da önüne geçti desek doğrudur. Bu yüzden Mavi Yolculuk planlıyorsanız tekneyi aylar öncesinden kiralamanızı öneriyoruz. Yat ve tekne kiralama hakkında tüm merak ettiklerinize ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yaz İş Seyahatleri Nasıl Yapılacak? 2021'in Yükselen Seyahat Trendleri

2020 dijital çağı koşturan bir yıl oldu ki bu koşunun 2021’de de sürdüğünü görüyoruz. Artık ofise gitmeyen büyük bir çalışan kesim var ve bağlanabilecekleri bir internet varsa onlar için her yer ofis. Hal böyle olunca seyahatler de dijitalleşti ve toplantı salonları evlerin oturma odalarına taşındı. ‘Dijital göçebelik’ adı verilen bu akım sadece pandemi döneminde değil, daha sonraki yıllarda da sürecek gibi.

Son olarak bir de hem çalışıp hem de gezen bir kitle var ki bize kalırsa en şanslısı da onlar! Peki bunu nasıl mı yapıyorlar? Öğrenmek için pandemi ile ortaya çıkan "workation" anlayışını iyice kavramakta fayda var.