2020'de Konaklama Sektörüne Yön Verecek 6 Trend, Türkiye

2020'de Konaklama Sektörüne Yön Verecek 6 Trend

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

2020'de Konaklama Sektörüne Yön Verecek 6 Trend
Konaklama sektöründeki gelişmeler her geçen gün artıyor ve giderek daha rekabetçi bir ortam oluşuyor. Özellikle son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte misafirlerin beklentileri de buna göre şekillendi diyebiliriz. İşte tam da bu nedenle en yeni trendlere ayak uydurmak son derece önemli bir hal aldı. Yavaş yavaş 2019'u geride bırakırken, 2020 yılı için oluşturacağınız planlamada size yardımcı olacağını düşündüğümüz trendlere gelin birlikte göz atalım.

1 – Dijital Müşteri Deneyimi

2020 konaklama trendleriAslında bu kesinlikle ayrı bir yazının konusu olmalı. Sektörün geleceği artık dijital teknolojilerin elinde diyebilir miyiz? Bizce diyebiliriz. En azından bu teknolojilerle güçlendirilmiş bir hizmetin başarılı olması hiç de şaşırtıcı karşılanmaz. Geçtiğimiz son birkaç yıla şöyle bir göz attığımızda, artık mobil teknolojinin hayatımızın bir parçası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bununla birlikte nesnelerin interneti (IoT), yapay zeka (AI), sanal gerçeklik (VR) ve yüz tanıma teknolojilerini 2020'de konaklama sektöründe sıklıkla göreceğiz.

2 – Etkin Sosyal Medya Yönetimi

oteller için sosyal medyaSosyal medya hayatımıza girdiğinden beri bu kural hiç değişmedi. Hatta gün geçtikte önemi daha da artıyor. Çünkü artık kullanıcılar herhangi bir şirket, mekan, otel, vs. hakkında fikir edinmek için sosyal medyayı kullanıyor. İşte bu noktada sosyal medyanın gücüne inanan ve onu etkin kullanan oteller, rakiplerinden her zaman bir adım önde olmaya devam edecek. Tüm bunlara ek olarak 2020 yılında misafirleriyle sosyal medyadan etkileşime geçecek otellerin sayılarında artış da gözlemleneceği kanaatindeyiz.

3 – Farklılaştırılmış Misafir Deneyimleri

2020 misafir deneyimleri"Deneyim seyahatleri" adı altında ortaya çıkan akım, tatilcilerin ilgisini tamamen değiştirdi ya da tam tersi olarak tatilcilerin değişen ilgisi ile birlikte bu tür seyahatler daha fazla önem kazandı. Artık tatilciler paralarını lüks otel odalarına değil, deneyime harcamayı tercih ediyorlar diyebiliriz. Bu noktada otellere düşen niş konuk deneyimleri yaratarak misafirleri cezbetmeye çalışmak olmalı. 2020 bu anlamda kişiselleştirilmiş deneyimlerin yılı olacak diyebiliriz. Peki, neler yapabilirsiniz? Bulunduğunuz destinasyona göre yerel deneyimlere yer verebilirsiniz. Mutfağınızda yörenize özgü birkaç lezzet ekleyebilir, mutfağınızda geleneksel yemek tariflerinin paylaşıldığı bir atölye kurabilirsiniz. Gastronomi turları düzenleyebilir ya da başka bir tur şirketiyle anlaşarak otel misafirlerinize anlaşmalı fiyatlar sunabilirsiniz. Otelinizin dekorasyonunda bölgesel unsurlara ve sanat eserlerine de yer verebilirsiniz.

4 – Sürdürülebilirliği Benimsemek

sürdürülebilir otel olmakŞu anda dünya için oldukça önemli bir yere sahip olan küresel sorun dolayısıyla sürdürülebilir bir otel olmak, misafirlerin tercihlerinde etkin bir rol oynuyor. Hem müşteri kazanımı elde ediyorsunuz hem de dünya için gerçekten iyi bir şey yapmış oluyorsunuz. Bu noktada işe banyo havlularından başlayabilirsiniz. Misafirlerinizi de bu konuda bilinçlendirebilirsiniz. Banyolarınızın duvarlarına küresel sorunlardan bahsederek seyrek havlu değişimine yönlendirebilirsiniz. Plastik yerine cama yönelebilir, güneş enerjisinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. 2020 yılında bu tarz "yeşil otellerin" sayısının artacağına inanıyoruz.

5 – Sadakat Programlarının Önemi

2020 sadakat programları2020 yılında tesislerin rezervasyonlarını arttırmak için sadakat programlarına yöneleceğini öngörebiliriz. Tabi bunun için öncelikle yapmanız gereken iyi tasarlanmış bir web sitesine ve iyi bir rezervasyon sistemine sahip olmalısınız. Buna ek olarak marka bilinirliğinize yatırım yapmanız, gerekirse sosyal medya kampanyaları ve e-posta pazarlamalarıyla bunu desteklemelisiniz de. En sadık müşterilerinize ödüller ve indirimler sunarak onlarla güçlü ilişkiler kurabilirsiniz.

6 – Görünürlüğü Arttırmak

meta searh nedir2020 yılı için başka bir önemli eğilim de Meta Search platformlarının artan önemi. Meta Search, misafirlerin tesisinizin farklı online satış kanallarındaki fiyatları karşılaştırmasını sağlayan, tesisiniz hakkında kullanıcılara detaylı bilgi sunan ve uygunluğunuzu kontrol eden bir araştırma platformu olarak tanımlanabilir. Otelinizi Neredekal.com gibi bir meta search platformunda listeleyerek görünürlüğünüzü ve rezervasyonlarını arttırabilirsiniz.

Tesisinizin Neredekal.com'da yer alması için tıklayın.

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)