2018'de Daha Çok Seyahat Etmenizi Sağlayacak Tüyolar, Türkiye

2018'de Daha Çok Seyahat Etmenizi Sağlayacak Tüyolar

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

2018'de Daha Çok Seyahat Etmenizi Sağlayacak Tüyolar
Her yeni yıl, yeni bir başlangıcın da habercisidir. Geride bırakmaya hazırlandığımız 2017 yılında biriktirdiğimiz anılar, gördüğümüz yerler, yediğimiz-içtiğimiz hep bizim oldu. Her yeni başlangıç, yeni hayalleri de beraberinde getiriyor. Elbette bizim hayallerimiz hep daha çok seyahat etmek üzerine kurulu. Neden olmasın? Çoğu insanın dayanak olarak gösterdiği şu, "yeterli vakit ve maddiyat" bahanesini artık rafa kaldırmanın zamanı geldi bize kalırsa. Evet, zamana da paraya da ihtiyacımız var ancak iş önce istemekte bitiyor. Siz yeter ki gezmek isteyin, o iş bizde! :)

1 – Yıllık Planınızı Oluşturun

seyahat etme tüyolarıYani sizi böyle klişelere boğmak istemiyoruz ama yıllık bir plan oluşturmadan da olmuyor ne yazık ki. Yani eğer 9-6 çalışan bir beyaz yakalıysanız ve seyahat etmeye maddi olarak bir şeyler ayıramıyorsanız hem zamandan kazanmak hem de para biriktirebilmek için böyle bir plana ihtiyacınız var. Öncelikle 2018 resmi tatiller ve seyahat önerilerine bakmakla işe başlayın. Ne kadar para biriktirebileceğinizi hesaplayın ve kendinize hedefler koyun. Zaten bir insan hedefine ulaştığını görünce acayip gaza geliyor. Sonrası çorap söküğü…

2 – Hiçbir Şeyi Ertelemeyin

seyahat etmenin faydalarıBir insanın hayallerine yapabileceği en büyük kötülüklerden biridir ertele eylemi. Yani sizin ve sevdiklerinizin sağlığı yerinde olduğu sürece, bir şeyleri ertelemeyi acilen bırakmanız lazım. "Telefonum bozuldu, bilgisayarım kırıldı, yeni bir bota ve monta ihtiyacım var" bahaneleri seyahatinizi ertelemeniz için türlü hareketler yapan kıskanç arkadaş gibidirler. Oluşturduğunuz yıllık planınıza sadık kalmak için kendinize söz verin, hatta yemin edin!

3 – Bozuk Para Biriktirin

seyahat etmenin önemiŞu atasözüne bayılıyorum; "damlaya damlaya göl olur". Vallahi de billahi de oluyor ama önce damlatmaya başlamak gerekiyor. Yani uzun vadede para biriktirmenin en etkili yöntemlerinden biri bu. Yapacağınız şey ise çok basit; her gün eve geldiğinizde cüzdanınızdaki bozuk paraların hepsini istisnasız kumbaraya atmak. Yalnız kumbaranın öyle zırt-pırt açılmaması lazım. Yani o kumbarayı açmanın tek yolu parçalamak filan olmalı. Her gün minibüse biniyor olmanız bunu yapmamak için bir bahane olamaz.

4 – Paranızı TL'de Tutmayın

seyahat etmek için para biriktirmekMalum, döviz aldı başını gidiyor. Özellikle yurt dışı seyahatlerine büyük sekte vurdu bu durum. Bu dönemde TL olarak para biriktirmek ya da biriken parayı TL'de tutmak pek mantıklı değil. Paranız değerini korusun istiyorsanız ya düzenli olarak döviz alın ya da altına yatırım yapın deriz. Biraz da takipte kalmayı başarırsanız, daha karlı bile çıkabilirsiniz. Döviz ve altın hareketlerini düzenli olarak takip etmek, doğru anda alım-satım yapmak gibi şeyler. Büyük oynamak isteyenler için Bitcoin çıktı bir de. Tabi bizim yatırım uzmanı olmadığımızı belirtmemizde fayda var sanırım. Bunlar sadece minik öneriler.

5 – Pasaportunuz Yoksa Vakit Kaybetmeden Alın

pasaport için gerekli belgelerİster yurt dışına çıkacak olun, ister olmayın. 10 yıllık bir pasaport alın ve o masrafı ekarte etmiş olun ki kafanız da rahat olsun. Çünkü zaten çoğumuz sınırlı bütçelerle seyahat ediyoruz. Bir de bu bütçeye pasaport masraflarını eklemeye hiç gerek yok. Zaten her sene zam geliyor. Gerçekten beklemek anlamsız. Bazıları 1 yıllık filan alıyor ama o da çok karlı olmuyor bize göre. Yine her seyahate çıkışta uğraşmak gerekiyor. Siz en iyisi pasaport için gerekli belgeler nelermiş, neler değilmiş iyice bir öğrenin ve harekete geçin.

6 – Skyscanner'ın "Her Yere" Özelliğini Keşfedin

skyscannerÖncelikle bilmeyenler için Skyscanner; çok sayıda uçak bileti, otel ve araba kiralama gibi seyahat seçenekleri arasından en iyi fiyatı bulabileceğiniz bir global seyahat araştırma sitesi. Ülkemizdeki kullanım alanı daha çok ucuz uçak bileti bulma üzerine. Sizi bu sitenin güzel bir özelliği ile tanıştırmak isteriz. Siteye girdiğinizde, nereden nereye kısmını doldururken, nereye kısmında "her yere", tarih kısmında da "en ucuz ay" seçeneğini seçebiliyorsunuz. Böylelikle size o an hangi şehre ucuz uçak bileti varsa listeliyor. Mesela şu an ben bu yazıyı yazarken baktım, Türkiye'den Antalya ilk sırada. İkinci sırada ise Ukrayna'nın Kiev şehri yer alıyor. Bu elbette ki değişebilir. %100 olmasa da %90 çalışıyor. Bizce denemeye değer.

7 – Uçak Biletinizi Her Zaman Birkaç Ay Önceden Temin Edin

ucuz uçak bileti nasıl alınırBunu uçak biletinizi ucuza getirin diye söylemiyoruz. Elbette ki ucuz uçak bileti bulmak için de kullanılan yöntemlerden biri bu. Ancak bizim buradaki amacımız, tıpkı pasaportta olduğu gibi uçak bileti masrafını birkaç ay önceden ekarte etmek. Mesela seyahat tarihinizden 7 ay öncesinden bir uçak bileti aldınız. Bunu 3-4 takside bölebilirsiniz. Bu sayede seyahat zamanınıza kadar uçak biletlerinizin parası çoktan ödenmiş olur. Bir de uçak biletinizi böyle önceden alınca seyahatinizi iptal etmek için bahaneler de bulamıyorsunuz. Tabi kimi uçuş firması böyle seyahat gününden aylar öncesinden kampanyalar da düzenliyor. Onları da takipte kalın.

8 – Kredi Kartı Kullanmayın

kredi kartıyla alışverişYani kullanacaksanız da hobi olarak kullanın. En azından alışveriş yaptıkça mil ya da uçuş puan gibi bir şeyler versin ki bir işe yarasın. Her ay mailinize gelen kabarık ekstrelerle nereye kadar! Düzenli olarak nakit alışveriş yapmak gerçekten güzel bir alışkanlık ancak ne yazık ki çoğu kişi bu konuda oldukça başarısız. Özellikle taksitler hayatımızı bir hayli kolaylaştırıyormuş gibi görünerek bizi borç batağına sürüklüyor fakat biz çok geç farkına varıyoruz. Evet, daha demin uçak biletini taksite böldürün demiş olabilirim. Uçak biletine serbest.

9 – İlla Yurt Dışına Çıkacaksınız Diye Bir Kural Yok

kapadokyaŞimdi tabi başından sonuna hep yurt dışına gitmeliymişsiniz gibi konuştuk ama seyahat dediğimiz şey sadece yurt dışına yapılmıyor. Sonuçta bu iş mesafelerle ölçülmez. Ülkemizde de keşfedilmeyi bekleyen daha nice muhteşem yer var. Yurt dışına çıkmak, farklı kültürel tanımak ufkumuzu elbette ki geliştiren bir olay. Ancak keşfetmenin ruhumuzda yaşattığı etkiyi de görmezden gelemeyiz. Ayrıca bu saydığımız şeylerin hepsini uygulayacak durumda olmayabilirsiniz. Ama bu seyahat etmekten vazgeçeceğiniz anlamına gelmemeli. Siz de rotanızı yurt içindeki güzelliklerimize çevirebilirsiniz.

*Neredekal.com ekibi olarak şimdiden yeni yılınızı kutlar, sağlıklı, huzurlu, bol paralı ve seyahat dolu bir yıl geçirmenizi dileriz. :)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)