Tatil için Bütçe Hesaplamaları ve Daha Çok Gezmek İçin Seyahat Tüyoları, Türkiye

Tatil için Bütçe Hesaplamaları ve Daha Çok Gezmek İçin Seyahat Tüyoları

6 Yorum

Faydalı Bilgiler Esra Serbes

Tatil için Bütçe Hesaplamaları ve Daha Çok Gezmek İçin Seyahat Tüyoları
Tatile çıkmak güzeldir. Tüm yılın yorgunluğunu atmak, kafa dağıtmak için mükemmel bir aktivitedir. Günümüzde tatile çıkmak için belli bir bütçeniz olması gerekir, bu bütçeyi biriktirmek de büyük bir özveri ve sabır gerektirir. Tatil bütçesi, gittiğiniz yere göre değişkenlik gösterebilir. Sonuçta her beldedeki fiyatlar aynı olmayabilir. Bütçenizi doğru planlamak, tatilinizi en verimli şekilde geçirmenize imkan tanır. Bu nedenle bir tatil planı yapmadan önce mutlaka bütçenizi iyi bir şekilde planlamalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Tatil bütçesi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken birtakım noktalar vardır. Mantıklı bir tatil planı yapmak hem size keyifli vakit geçirmenizde yardımcı olur, hem de minimum bütçeyle maksimum yeri keşfetme olanağı sunar. İşte tatil planlaması yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta!

Tatil İçin Bütçe Bulma

seyahat tüyolarıHerkes bilir ki bir tatile çıkarken mutlaka yanınızda bir miktar para bulunması gerekir. Hem tatile giderken yanınızda yeterli miktarda para bulunması için, hem de tatil sonrasında maddi zorluklar yaşamamak için para biriktirmeye aylar öncesinden başlamak size iyi gelecektir. Birikim yapmanın da püf noktaları vardır tabii, akıllı yatırımlar yapmak yalnızca paranızı biriktirmenize fayda sağlamaz, aynı zamanda size kar bile ettirebilir! Bu nedenle bütçe ayarlamaları yaparken birikim için kenara koymak istediğiniz parayı farklı bir birime çevirmenizi öneririz. Dünyada en çok kullanılan ve günümüzde de değer kazanan para birimlerinden olan Dolar ve Euro, paranızı biriktirdiğiniz süreçte değer kazanacaktır. Unutmayın ki planlama süreçlerinde akıllıca hareket etmek size keyifli ve bütçe dostu bir tatil olarak dönecek! Tatil için bütçe ayırma ve uygun fiyatlı tatil önerileri için yazımızı inceleyebilirsiniz!

Daha Çok Gezmek için Seyahat Tüyoları

1. Tatilinizi Planlayın ve Yıllık Seyahat Takviminizi Oluşturun

seyahat tüyolarıTatil planı yaparken yalnızca bir noktaya odaklanmamak, farklı yerler keşfetmek ve sürekli yolda olma hissi size canlılık ve huzur verir. Aynı zamanda birden fazla yeri araştırarak sizin için en uygun rota hangisi karşılaştırmaları yapabilirsiniz. Bazen bazı noktalarda da beklenmedik olaylar yaşanabilir, bu da tatilinizi kötü etkileyebilir. O nedenle tatil araştırması yapanlara yurt dışı rotası belirlerken vize çıkmaması, enflasyonda artış, sağlık gibi öngörülemeyen nedenlerden dolayı bir de alternatif yurt içi bir rota belirlemesini öneriyoruz! Bu sayede bir tatil planınız istediğiniz gibi gitmezse hemen B planınızı uygulamaya başlayabileceksiniz.

2. Pasaport İşlemlerine Şimdiden Başlayın

seyahat tüyolarıYYurt dışında tatil yapmak, sandığınız kadar basit ve hızlı planlanabilen bir işlem değildir. Pasaport işlemleri, vize ve uçak bileti işlemleri gibi süreçler planlamalarınızı aksatabilir veya iptal edebilir. Özellikle yurt dışına çıkarken, tatil planınızı yapmadan önce mutlaka pasaport ve vize işlemlerinizi tamamladığınıza emin olmalısınız. Aynı zamanda pasaportunuzun gitmek istediğiniz ülkeye uygun olması da önemli bir detay. Aman diyelim, bu tür ayrıntılara dikkat edin! Genellikle bir pasaport başvurusunun tamamlanma süresi 3 ile 5 ay arasında değişkenlik gösterir, bu nedenle yaz tatilinizi planlamaya kış aylarından başlamanızı öneririz! Pasaport için gerekli belgelerinizi tamamlayın, tatilinizi şimdiden planlayın!

3. Uçak Biletinizi Erkenden Alın

seyahat tüyolarıUçak biletleri fiyatlarının gün geçtikçe artması su götürmez bir gerçek. Bu nedenle biletinizi ne kadar erkenden alırsanız, o kadar iyi! Tabii pasaportunuzu ayarlamadan uçak biletini almanızı tavsiye etmeyiz, ama bazen satın alınan uçak biletlerini vize işlemlerinde ibraz etmek size olumlu bir sonuç getirebilir. Gideceğiniz rotaya bilet alırken kullanabileceğiniz avantajlı kuponlar, indirimler ya da taksitlendirme seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Fakat unutmayın, önemli olan uçuşunuzun ne kadar lüks olacağı değildir. Asıl tatil, uçaktan indiğiniz an başlar! Bu nedenle ekonomi sınıfı uygun fiyatlı biletleri tercih edebilir ve uçuşunuzu hesaplı bir hale getirebilirsiniz.

4. Yedek Plan Yapın ve Alternatif Rotalar Belirleyin

seyahat tüyolarıTatil planınızı yaparken size bizden küçük bir tavsiye; kendinize mutlaka bir yedek plan belirleyin! Biliyoruz ki hayalinizi kurduğunuz o ülkeye gitmeyi deliler gibi istiyorsunuz, aylardır bunun için para biriktirdiniz ama hayat bazen tam olarak bizim istediğimiz gibi gitmeyebilir! Bu nedenle kendinize mutlaka bir yedek rota oluşturun. Bu rota yurt içinde de olabilir, farklı bir ülke de olabilir. Karşınıza çıkacak ve elinizde olmayan olumsuzlukların planınızı iptal etmesine izin vermeyin.

5. Bölge Araştırmasını İyi Yapın

seyahat tüyolarıAylarca planını yaptığınız, özenle para biriktirdiğiniz ve tüm harcamalarınızı planladığınız tatilde gezebildiğiniz kadar çok yer gezmek, görebildiğiniz kadar çok yer görmek istersiniz, değil mi? Gezi rotanızı oluştururken turistlerin yoğun olarak gittiği yerlere ek olarak bölgenin keşfedilmemiş güzelliklerini de listenize almanızda fayda var. Gitmeden önce bölgenin tarihini öğrenmek, yapıların hikayesini keşfetmek, gezinizin kalitesini artıracak ve sizlere keyifli bir tatil yaşatacaktır. Özellikle çok kalabalık ortamları sevmiyor, gezinizin size özel bir havada geçmesini istiyorsanız, internette de bol bol o bölgenin çeşitli bölgelerini araştırabilirsiniz.Uzun bir yıl geçirdiniz, güzel bir tatili hakettiniz! İster yurt içi, ister yurt dışı rotalarınızı belirlerken gezmekten en çok keyif alacağınız yerleri seçin ve şimdiden araştırmalarınıza başlayın!

6. Arkadaşlarınızın Deneyimlerinden Yararlanın

seyahat tüyolarıPlanladığınız yere daha önce gitmiş olan bir arkadaşınızdan deneyimlerini paylaşmasını isteyin. Nerede konaklamış, nerede ne yemiş, nerelerde takılmış, ne kadar para harcamış, tüm detayları öğrenin. Bu sayede ne kadar para harcayacağınızı da önceden kestirmiş olur, planınızı ve hedefinizi de buna göre belirlersiniz.

7. Yiyecek ve İçeceklere Minimum Parayı Harcayın

seyahat tüyolarıTatile gitmek ve yepyeni yerler keşfetmek çok eğlencelidir, ama bütçe hesaplaması yaparken gözden kaçırılan noktalardan biri de şudur, yemekler! Tatilde yenilen yemekler ve içilen içecekler bütçenizin önemli bir kısmını kapsayabilir. Bu nedenle tatil planı yaparken nasıl ve nerelerde yemek yiyeceğinizi de planlayabilirsiniz. Örneğin, gitmek istediğiniz rotada bulunan uygun ve güzel restoranları önceden araştırabilir, restorana daha önceden giden insanların yorumlarını okuyabilirsiniz. Unutmayın, her öğünü lüks bir restoranda da yemek zorunda değilsiniz! O yöreye ait lezzetleri bulabileceğiniz küçük dükkanlar, enfes sokak lezzetlerini de denemeden geçmemelisiniz. Bu sayede hem bölge kültürünün önemli bir kısmını oluşturan geleneksel yemekleri tatmış olursunuz, hem de yiyecek ve içeceklere minimum bütçe ayırır, toplam tatil bütçenizi zorlamazsınız!

8. Türkiye'deki Keşfedilmemiş Rotalara Şans Verin

seyahat tüyolarıBir tatil planı oluştururken akla ilk olarak Türkiye'de en ucuz tatil nerede yapılır sorusu gelir. Öncelikle söylemeliyiz ki, keiyfli bir tatil geçirebilmek için mutlaka yurtdışında olmanıza gerek yok. Ülkemizde hala keşfedilmemiş pek çok tatil beldesi var! Özellikle yabancı turistler tarafından işgal edilmeyen, az kişilerin bildiği tatil rotaları arasından tercih yapmak size hem huzurlu hem de düşük bütçeli bir tatil imkanı sunar. Bir şans vermeye ne dersiniz? Özellikle Marmara ve Ege bölgesinde toplanan bu küçük tatil beldeleri, hem düşük bütçeli hem de keşfedilmemiş pek çok koyu sayesinde doğa severlerin ilgisini çekiyor. Uygun fiyatları motelleri ve pansiyonları, uygun fiyatlarla gece konaklamaları yapabilmenize olanak sağlıyor. Sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilmeniz için illa 5 yıldızlı otellerde kalmanıza gerek yok! Eğer kamp yapmayı seven biriyseniz, yaz aylarında gençler tarafından sıklıkla tercih edilen kamp alanlarında uygun fiyatlı kiralama yapabilir ve düşük bütçeli tatil planınızı oluşturabilirsiniz.

9. Kampanyaları Takip Edin, Erken Rezervasyon Fırsatlarından Faydalanın

seyahat tüyolarıOtel konaklama, erken rezervasyon, promosyon uçak biletleri, indirimli turlar ve daha birçok kampanyadan yararlanmaya bakın. Bunun için çeşitli sitelerin, acentelerin bültenlerine üye olun ya da Facebook gruplarına katılın. Özellikle gece yarıları bazı uçuş firmaları kampanya yapabiliyorlar. O saatlerde indirimli uçak bileti bulabilmeniz oldukça yüksek. Aynı zamanda erken rezervasyon yapan bölgeleri tercih ederek tatilinizi uygun fiyata getirebilirsiniz.

10. Kısa Süreli Seyahatleri Tercih Edin

seyahat tüyolarıHani diyetisyenler derler ya 'az ama sık yiyin' diye, biz de size kısa ama çok gezin diyoruz. Kısa periyotlarla oluşturacağınız bir seyahat daha az para harcamanızı sağlayacaktır. Tabi bunda gideceğiniz yerin mesafesi de önemli bir kıstas. 4 gün için 12-13 saatlik yolculuk da çekilmez pek. Daha yakın, daha küçük bir yer tercih ederseniz, seyahat sürenizi de kısaltmış olursunuz. Hem doya doya gezersiniz hem de daha az para harcarsınız. Üstelik biraz daha küçük bütçeye ihtiyaç duyacağınız için hedefinize de kısa sürede ulaşır ve bir sonraki seyahatiniz için daha bir motive etmiş olursunuz kendinizi. Ailecek yapmak istediğiniz bir tatil planlıyorsanız küçük sahil kasabaları arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Sevdiklerinizle güzel anılar edinebilir, unutamayacağınız bir tatil geçirebilirsiniz.

11. Uçak Biletinizi Hafta İçine Alın

seyahat tüyolarıUcuz uçak bileti bulmak bir yetenek değil, sadece çok çalışmakla ilintili. Bunun için biraz araştırma yapmalı, sürekli takipte kalmalı, kısacası mesai harcamalısınız. Ucuz uçak bileti bulmanın bir takım püf noktaları var. Mesela artık herkes biliyor ki, hafta içi uçmak oldukça karlı olabiliyor. Özellikle salı ve çarşamba günlerinde gerçekleşen gece uçuşları tahmin ettiğinizden çok daha kara geçirecektir sizi. Yıllık izninizi de buna göre ayarlayacaksınız artık.

12. Bozuk Paralarınızı Biriktirin, Kumbara Yapın

seyahat tüyolarıBozuk paranın gücüne inanın! Çok ciddi söylüyoruz bozuk paralarla yol masrafınızı çıkarabilirsiniz. Mesela ben bizzat bu yöntemle uçak bileti almış insanım. Gün içerisinde cüzdanımda biriken bozuk paraları her akşam kumbarama attım. Bazen 10 TL, bazen 50 kuruş atmışlığım oldu. Bozuk paralarınıza acımayın, ertesi güne saklamayın. Birkaç ay sonra bütünlettirdiğinizde bir bakmışsınız damlaya dalmaya göl olmuş.

13. Kredi Kartı Kullanmayın

seyahat tüyolarıYani kullanacaksanız da hobi olarak kullanın. En azından alışveriş yaptıkça mil ya da uçuş puan gibi bir şeyler versin ki bir işe yarasın. Her ay mailinize gelen kabarık ekstrelerle nereye kadar! Düzenli olarak nakit alışveriş yapmak gerçekten güzel bir alışkanlık ancak ne yazık ki çoğu kişi bu konuda oldukça başarısız. Özellikle taksitler hayatımızı bir hayli kolaylaştırıyormuş gibi görünerek bizi borç batağına sürüklüyor fakat biz çok geç farkına varıyoruz. Evet, daha demin uçak biletini taksite böldürün demiş olabilirim. Uçak biletine serbest.

Uygun Fiyatlı Tatil Önerileri

seyahat tüyolarıUygun fiyatlı tatil denince akla gelen ilk şeylerden biri, kamp tatili! Samimi bir atmosferin vazgeçilmez adresi, özellikle kalabalık arkadaş gruplarının bir numaralı tercihi kamp tatili, hem ekonomik olmasıyla hem de keyifli olmasıyla bilinir. Ekonomik kamp rehberi içeriğimizi okuyarak detaylı bilgi alabilir, tatilinizi planlayabilirsiniz. Eğer doğayla iç içe olmayı seven ama konforundan vazgeçemeyen biriyseniz Bungalov kiralayabilir, mütevazi bir tatil geçirebilirsiniz. Geniş bir fiyat aralığı ile sunulan Bungalov kiralama seçenekleriyle etkileyici ve konforlu bir tatil sizleri bekliyor! Özellikle seçtiğiniz yer kalabalık bir beldeden ziyade sakin bir sahil kasabasıysa, hem doğal güzellikleri keşfedebilir hem de kaliteli bir tatili ucuza getirmiş olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, uygun fiyatlı olmasıyla bilinen bütçe dostu sahil pansiyonları belki de hiç beklemediğiniz kadar konforlu çıkabilir! Denemeye ne dersiniz?
6 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
6
/

-

Çok faydalı öneriler, özellikle kk iptali olmasa bile dayanıklı tüketim ürünleri, vb. alımlar harici nakde geçiş, başlangıç olmalı. Daha önce görülmeyen yerlere gezi yapmak da bir tasarruf olur. Biraz da her şeyin temizi hariç lüksünden vazgeçersek başardık demektir.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Güzel tavsiyeler. Özellikle tüm yılı önceden planlamak maddesine tamamen katılıyorum. O zaman hem bütçe hem yurt dışı için vize hem şirket izinleri, her şey sırayla halloluyor. Bol gezmeli bir 2016 olması dileğiyle. :)

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Teknoloji konusunda da tasarruf yapmak büyük fayda sağlayabilir. :) Yıl içinde birkaç telefon, birkaç laptop değiştirmek / bunlardan da tasarruf sağlamak, yazdığınız maddelerden çok daha büyük etkilere sebep verebilir.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Güzel özetlemişsiniz, tebrik ediyorum. Bazı alışkanlıkları güncellemekte fayda var. Ne demişler; No pain, no gain :) No chocolate, yes holiday :)

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Öğretmenim... Bu önerilerin hiçbiri benim seyahat hayallerime uygun değil. Sanki hepimiz her ay/yıl diyar diyar geziyormuşuz gibi bir genellemeler var. Uçuş millerini biriktirecekmişiz de, kredi kartını bırakacakmışız da, taksiye binmeyecekmişiz de... Önerileri sıralayan arkadaşa sesleniyorum; lütfen gözünüzü açıp hangi ülkede olduğunuza bir bakar mısınız? Tabii milyarder falan değilseniz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (1)
6
/

-

Mesala sigara içenler yılda 2-3 tatil parasını sigaraya veriyor. Bence tatil lüks değil, ihtiyaç.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)