"2012 Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarı" 20 Aralık'ta Ankara'da Başlıyor, Faydalı Bilgiler

"2012 Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarı" 20 Aralık'ta Ankara'da Başlıyor

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Editor


Türkiye'nin "en büyük kültür turizmi zirvesi ve fuarı" için geri sayım başladı. Kültür turizminde marka olmak hedefi ile yola çıkan fuar 20-23 Aralık tarihleri arasında Ankara'da yapılacak.

Türkiye’nin ‘en büyük kültür turizmi zirvesi ve fuarı’ için geri sayım başladı. “İkinci Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarı”, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, KKTC Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel ve sektör temsilcilerinin katılımıyla 20-23 Aralık tarihleri arasında Ankara’da yapılacak.

Bu yıl uluslararası nitelik kazanan fuar ve zirvenin konusu, “Kültür Yolları ve İnanç Turizmi” olarak belirlendi. Zirve boyunca, sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye’nin kültür turizminde marka ülke olması için yapılması gerekenler tartışılacak ve “Hedef 2023 Vizyonu”nda kültür turizminin hak ettiği yere gelmesi için yapılması gerekenler değerlendirilecek. Türkiye’de inanç turizminin marka şehirleri Konya, Şanlıurfa, Bursa, Ankara, Gaziantep de zirvede belediye başkanları düzeyinde temsil edilecek.

Kültür ve inanç turizminin marka şehirleri “kendi hikayelerini” anlatacak

Zirvede diğer oturum konuları ise ‘Kültür ve İnanç Turizmine Sektörün Bakışı', ‘İnanç turizmi’ ve ‘Kültür Turizminde Başarılı Uygulama Örnekleri’ olarak belirlendi. “İnanç turizmi” başlığı altında gerçekleşecek oturumda, inanç turizminin Türkiye’deki marka şehirleri buluşacak. Bu oturumda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakibaba, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, katılımcılarla bir araya gelecek. “Kültür turizminde başarılı uygulama örnekleri” oturumunda ise, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar, “kendi başarı hikayelerini” anlatacak.

Türkiye, kum ve güneşin ötesinde

Fuar, sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleriyle kültür turizmi alanında zirveye aday Türkiye’nin potansiyelinin açığa çıkarılması için önemli bir buluşma noktası niteliğinde. “Kültür turizminde” Türkiye’nin potansiyelinin dünyaya tanıtılması için yapılması gerekenlerin tartışılacağı zirve, tüm turizm profesyonelleri arasında bir iletişim köprüsü kurmayı da amaçlıyor. Geçtiğimiz yıl bu kapsamda ilki düzenlenen zirve, “Türkiye kültür turizmindeki potansiyelini yeterince kullanamıyor” saptamasıyla son bulmuştu. Zirvenin sonuç bildirgesinde, “Kum, güneş bir ülkenin turizminin gelişmesi için tek başına yeterli değildir. Ülke olarak turizm alternatiflerinin çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Bölgesel kalkınmaya büyük katkı yapacağı göz önünde bulundurulduğunda kültür turizmi stratejik öncelik haline getirilmelidir” denilmişti.

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)