Neredekal.com

2012 Cannes Film Festivali

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 11 Mayıs 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
2012 Cannes Film Festivali

Dünyanın en görkemli sinema festivallerinden olan Cannes Film Festivali bu sene 16-27 Mayıs tarihleri arasında kapılarını açıyor.

Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen festival ilk kez 1946 yılında gerçekleştirilmiştir. Her yıl ortalama 20 filmin yarıştığı etkinlikte filmler juri başkanı ve juri üyeleri tarafından ödüllendirilir. Cannes Film Festivalinde verilen ödüllerden en büyüğü Altın Palmiye'dir. Diğer önemli ödüller ise Büyük Jüri Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, En iyi Erkek Oyuncu Ödülü, En İyi Senaryo Ödülü, En iyi Kısa Film Ödülü ve Jüri Ödülüdür.

İlk olarak 1945 senesinde Casino de Cannes'de gerçekleştirilen film festivali her sene dünyanın pek çok yerindeki sıkı sinema takipçileri tarafından büyük ilgi görmektedir. Ünlü starları görmek isteyen pek çok hayran bu bölgeye akın etmektedir ve Cannes bir anda canlanmaktadır. Festival zamanlarında Cannes'da bu sebeple boş otel bulmak oldukça zor.

Bu sene 65.si düzenlenecek olan festivalde yarışacak 54 film, Paris'te düzenlenen bir basın toplantısıyla halka tanıtıldı. Wes Anderson'un "Moonrise Kingdom" isimli filmi açılış filmi olarak seçilirken kapanış filmi ise Claude Miller'ın "Therese Desqueyroux" isimli uzun metrajlı filmi belirlendi. Yarışma dışı "özel gösterimler" bölümünde ise Fatih Akın'ın "Polluting Paradise" isimli filmi gösterimde olacak.

Cannes Film Festivali

Bu sene Nanni Moretti'nin jüri başkanlığı yapacağı açıklandıktan sonra nihayet geçtiğimiz hafta tüm jüri üyeleri bir basın açıklamasıyla Paris'te duyuruldu. İşte jüri üyelerinden öne çıkan birkaç isim:

  • Britanyalı yıldız Ewan McGregor
  • 'Uğuldayan Tepeler'le bu sene İstanbul Film Festivali'nde FIPRESCI ödülü alan Andrea Arnold
  • 'Senden Bana Kalan'la sinemalara konuk olan Alexander Payne
  • Fransız modacı Jean Paul Gautier.
  • Ünlü 'Lumumba' belgeseliyle 2000'de festivale konuk olan Haitili yönetmen Raoul Peck
  • 'Gilles'in Karısı', 'Sur mes levres', 'Les herbes folles' gibi filmleriyle tanıdık Fransız oyuncu Emanuelle Devos
  • Alman yıldız Diane Kruger
  • 'Limon Ağacı'yla tanınan, ve en son 'Unutma Beni İstanbul'da da kamera karşısına geçen Filistinli oyuncu Hiam Abbas

Bu sene Altın Palmiye'yi ve geçtiğimiz sene "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmi ile Nuri Bilge Ceylan'ın aldığı Juri Büyük Ödülü'nü bu sene kimin alacağını merak ediyorsanız bu festivali kaçırmamanızı öneririz.