Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
20. İstanbul Caz Festivali 2 Temmuz'da Başlıyor

20. İstanbul Caz Festivali 2 Temmuz'da Başlıyor

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 16 Nisan 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
20. İstanbul Caz Festivali 2 Temmuz'da Başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Garanti Bankası'nın sponsorluğunda düzenlenen 20. İstanbul Caz Festivali, 2-18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi'nin destek verdiği 20. İstanbul Caz Festivali'nin programı, Salon İKSV'de yapılan basın toplantısıyla açıklandı.

Festival bu yıl, 14 farklı mekanda 400'den fazla yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek 40'ı aşkın konserle, temmuz ayında cazın yıldızlarını yirminci defa müzikseverlerle buluşturacak.

Biletleri 26 Nisan Cuma günü satışa çıkacak festivale, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Haliç Kongre Merkezi, İstanbul Modern, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi ve Salon İKSV, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı, Avusturya Başkonsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Feriye Lokantası, İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi, Küçükçiftlik Park, Rahmi M. Koç Müzesi ve Yıldız Sarayı Hasbahçe gibi mekanlar ev sahipliği yapacak.

Festivalde 14 Grammy ödüllü Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve besteci Alicia Keys, Garanti Bankası sponsorluğunda 2 Temmuz Salı akşamı Küçükçiftlik Park'ta Türkiye'deki ilk konserini verecek.

70'lerin en ünlü rock gruplarından Roxy Music'in vokalisti ve şarkı yazarı Bryan Ferry, yeni albümünü takiben İstanbul Caz Festivali'nin konuğu olacak. Bryan Ferry, 8 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.00'de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde müzikseverlerle buluşacak.

Cazın efsanevi isimleri Bob James, David Sanborn, Steve Gadd ve James Genus da 9 Temmuz Salı akşamı saat 21.30'da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde festival seyircisinin karşısına çıkacak.

Festivalin beklenen ismi şarkıcı ve söz yazarı John Legend 29 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.30'da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde ilk kez İstanbul'da müzikseverlerle buluşacak.

Önemli caz vokalistlerinden Dee Dee Bridgewater, usta caz piyanisti ve besteci Ramsey Lewis ile aynı sahneyi paylaşacağı konserini 3 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.00'de Yıldız Sarayı Hasbahçe'de verecek.

İstanbul Caz Festivali kapsamında, Lena Chamamyan, Ernan Lopez-Nussa, Anthony Strong, China Moses, Chano Dominguez de cazseverlerle buluşacak.

Festival kapsamında gerçekleştirilecek "Tünel Şenliği"nde ise Roos Jonker, Timo Lassy, Bruut, Ariya Asrabeat Arkestra, Ola Onabule, Salvatore Bonafede Trio, Tin Men and The Telephone, Matthias Eick, Maffy Falay Beşlisi, Baba Zula, Dilek Sert Erdoğan ve Birsen Tezer sahne alacak.