İlkbahar Şenlikleri: 2. Birecik Gastronomi Festivali, Türkiye

İlkbahar Şenlikleri: 2. Birecik Gastronomi Festivali

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

İlkbahar Şenlikleri: 2. Birecik Gastronomi Festivali
Şanlıurfa'nın en güzel ilçelerinden olan ve Fırat'ın incisi olarak anılan Birecik, kendine has kültürü, yöresel lezzetleri ve doğal güzellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Fırat Nehri'nin kenarında yer alan Birecik, geçmişte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış zengin tarihi ve eşsiz değerleriyle ön plana çıkıyor. Bu güzel belde ayrıca yöresel lezzetleri ile de ön planda olan bir ilçe. 2021 yılında dillere destan bir festival düzenlendi; Gastronomi Festivali. Bölgeye ait yöresel lezzetlerin tanıtıldığı bu festival, 2022 yılında da ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor. Bölgeye gelmeden önce Şanlıurfa Gezi Rehberi'mizden ilham alarak Şanlıurfa seyahat planlarınızı oluşturabilirsiniz.

2. Birecik Gastronomi Festivali Ne Zaman?

İlkbahar Şenlikleri: 2. Birecik Gastronomi FestivaliGeçen yıl Nisan ayında düzenlenen Birecik Gastronomi Festivali'nin, 2022 yılında 7 Nisan tarihinde yapılması planlanıyor. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Gaziantep Şube Başkanı İşadamı Hasan Durmaz'ın öncülüğünde ve Birecik Belediyesi'nin desteğiyle Birecik Sahil Park'ta gerçekleştirilen bu lezzet şöleni, bu sene de gastronomi alanında büyük yankı uyandıracağa benziyor.

2. Birecik Gastronomi Festivali Program Detayları

İlkbahar Şenlikleri: 2. Birecik Gastronomi FestivaliFestival kapsamında bölgenin kültürü, doğal güzellikleri, tarihe ışık tutan yapıları, bölgeye has yöresel ürünleri ve Birecik mutfağı tanıtılıyor. Zeytin ve fıstık ağaçlarının bulunduğu Birecik'te tarımın ve küçük baş hayvancılığın da önemi büyük. Mercimek, parmuk, arpa gibi ürünlerin yetiştiği bu bölge, hem verimli toprakları hem de yöresel lezzetleriyle gastronomi alanında da önemli bir yere sahip. Birecik'in en bilinen lezzetleri arasında patlıcan kebabı, mumbar, püşürük, erik tavası gibi yemekleri sayabiliriz. Festivalde bu yemekler ve bölgeye ait ürünler tanıtılıyor ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Birecik'i bir gastronomi şehrine dönüştürmeyi hedefleyen bu festivalde, hem lezzete hem de eğlenceye doymak mümkün.

Kilim Otel

  Otel
 • Haliliye /
 • Merkez /
 • Şanlıurfa

Tesis Fiyatı

28 Mart 2023 giriş oda fiyatı

798 TL

En Uygun Fiyata Git

Birecik Gezilecek Yerler

İlkbahar Şenlikleri: 2. Birecik Gastronomi Festivali''Peygamberler Şehri'' olarak anılan Şanlıurfa'nın göz bebeği olan ve Fırat Nehri'nin güzelliğiyle taçlanan Birecik, ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. Birecik'te sahil kenarında yürüyüş yapma imkanı veren Fırat Nehri Sahili, balık tutan balıkçılar, havada uçan martılar, birbirinden hareketli mekanlar ve yürüyüş yollarıyla dikkat çekiyor. Küçük bir sahil kasabasını andıran Birecik'te kesinlikle Fırat Nehri Sahili keşfedilmeyi hak ediyor.

Asil Otel

  Otel
 • Haliliye /
 • Merkez /
 • Şanlıurfa

Tesis Fiyatı

28 Mart 2023 giriş oda fiyatı

1197 TL

En Uygun Fiyata Git

Şehrin Asurlular döneminden beri varlığını koruyan kalesi, 13.yüzyıldan beri Birecik'i koruyor. Geçmişte pek çok kez onarım gören kale, şehir surlarıyla Birecik'in tarihi yüzünü ön plana çıkarıyor. Tarihe tanıklık eden Ulu Cami ve Mahmut Paşa Camii ve Hamamı da Birecik'in sembollerinden. Dünyada sadece Nil Nehri çevresinde ve Birecik'te bulunan kelaynak kuşlarını ise Kelaynak Üreme İstasyonu'nda görebilirsiniz.

Birecik'e gelmişken baraj nedeniyle sular altında kalan Savaşan Köyü'nü ve manzarasıyla büyüleyen Rumkale'yi görebileceğiniz, tekne turu yapabileceğiniz Halfeti'ye de uğramadan olmaz. Hatta vaktiniz varsa Harran ve Şanlıurfa'yı da listenize ekleyebilirsiniz.

Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe bu kadim şehirde ziyaretçilerini bekliyor.

İlkbahar Şenlikleri: 2. Birecik Gastronomi Festivali

Hem leziz yemeklere hem de tarih ve kültüre doyabileceğiniz 2.Birecik Gastronomi Festivali, Nisan ayında harika bir deneyim sunuyor. İlkbaharı lezzet ve kültürle harmanlamak ise hepimize iyi geliyor.

Şanlıurfa'da Nerede Kalınır?

İlkbahar Şenlikleri: 2. Birecik Gastronomi FestivaliPeygamberler Şehri Şanlıurfa'da görülecek çok fazla kültürel ve tarihi miras bulunmaktadır. Şanlıurfa seyahatinizi planlarken Şanlıurfa Merkez'de kalabilir veya Birecik bölgesinde bulunan butik otellerde de konaklama yapabilirsiniz. Neredekal.com üzerinde bulunan Şanlıurfa Otelleri'ni inceleyebilir, bütçenize ve zevkinize uygun oteller arasından seçim yapabilirsiniz.

Jubilee Lakeview Boutique Hotel

  Otel
 • Şimaliye Mah /
 • Halfeti /
 • Şanlıurfa

Tesis Fiyatı

28 Mart 2023 giriş oda fiyatı

1197 TL

En Uygun Fiyata Git
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)