19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramına Özel 3 Şehir Turu, Türkiye

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramına Özel 3 Şehir Turu

2 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramına Özel 3 Şehir Turu
"19 Mayıs ulusal egemenliğin başlangıç günüdür" demiş, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk. Ülkemizce kutlanan en özel ve en güzel günlerden biridir 19 Mayıs. Milli duygularımızın bir kez daha iftiharla kabardığı bugünde, Atatürk'ün sırasıyla ayak bastığı topraklardan bir rota oluşturduk sizler için. Pek çok insan, önümüzdeki 19 Mayıs tatilinin Perşembe gününe denk gelmesini fırsat bilerek, Cuma günlerini de bu tatile katıp, 4 günlük mini bir kaçamak yapmayı tercih ediyor. Hazır elinize böyle bir fırsat geçmişken, siz de Atatürk gibi Karadeniz'e bir çıkartma yapın.

Bandırma Vapuru'nun İzinden…

Ulu Önderimizin İstanbul'dan Samsun'a gelene kadar ayak bastığı toprakları keşfederek analım Atamızı bu özel günde. İşte sizler için hazırladığımız 19 Mayıs gezi rotası: Kastamonu – Sinop – Samsun.

1. Gün: İstanbul'dan Yola Çıkış

19 Mayıs, perşembe günü İstanbul'dan iş çıkışı atlayın aracınıza. İzmit – Bolu – Karabük üzerinden devam ederek, yaklaşık 6 saat gibi bir sürede Kastamonu'ya varmış olacaksınız. Otobüs firmalarıyla da Kastamonu'ya ulaşım sağlayabilirsiniz ancak rahat bir gezi planı oluşturabilmeniz açısından kendi aracınızla gelmenizi ya da güvendiğiniz bir firmadan araç kiralamanızı tavsiye ediyoruz.

kastamonu

2. Gün: Kastamonu

Gece geç saatlerde Kastamonu'ya vardıktan sonra otelinize yerleşin. Hangi otelde konaklamaya karar vermeden önce Kastamonu otel fiyatlarını iyice bir araştırın. Sonrasında ise Kastamonu otelleri arasından bütçenize en uygun olanında karar kılın.
kastamonu otelleriSabah erkenden kalkın ve otelinizde güzel bir kahvaltı yapın. Kahvaltının ardından Kastamonu Saat Kulesi'ni görmeye gidin.
kastamonu saat kulesiSaat Kulesi'ni gördükten sonra Kastamonu Kalesi'ni gezin. Şehrin en önemli tarihi miraslarından biri olan Kastamonu Kalesi'nin ihtişamından ve heybetinden etkilenmemek elde değil.
kastamonu kalesiKale gezinizin ardından 112 yıllık tarihiyle büyüleyici bir atmosfere sahip olan Hükümet Konağı'nı ziyaret edin. Osmanlı Devleti'nin yıkılma dönemine tarihlenen bu görkemli konağın, bugüne dek ihtişamından hiçbir şey kaybetmemiş olması gerçekten de şaşırtıcı bir durum.
kastamonu hükümet konağıHükümet Konağı'nı ziyaret ettikten sonra Kastamonu mutfağının yöresel lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz bir restoranda öğle yemeği yiyin. Öğle yemeğinin ardından sivil mimari örneğinin en güzel örneklerini teşkil eden Kastamonu Evleri'ni görün. Birbirinden güzel olan bu tarihi ev ve konakların bol bol fotoğrafını çekin.
kastamonu evleriSon olarak Kastamonu Merkez'in çarşısında kendiniz ve sevdikleriniz için alışveriş yaptıktan sonra Sinop'a doğru yola koyulun. Hızınıza bağlı olarak yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculukla Sinop'a varmış olacaksınız.

3. Gün: Sinop

Sinop'ta konaklama yapabileceğiniz pek çok alternatif bulunuyor. Ancak önceden Sinop otel fiyatlarını araştırıp, Sinop otelleri arasından size en uygun olanında rezervasyon yaptırdıysanız işiniz çok daha kolay. Gece otelinize yerleştikten sonra güzelce dinlenin.
sinopSabah erkenden kalkın ve otelinizde güzel bir kahvaltı yapın. Kahvaltının ardından, yeryüzünde bir cennet niteliğinde olan Erfelek Şelaleleri'ne doğru yola çıkın. Karadeniz'in doğal güzelliklerine yakışır bir görsellikte olan bu şelaleler arasında kısa bir yürüyüş yapın ve bol bol fotoğraf çekin.
erfelek şelaleleriErfelek Şelaleleri'nin rehavetini henüz üzerinizden atamamışken, bambaşka bir güzelliğe, Hamsilos Koyu'na doğru yola koyulun. Sinop'un en can alıcı noktalarından biri olan Hamsilos Koyu, Karadeniz'in en güzel manzaralarından birine sahip. Bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin burada.
hamsilos koyuHamsilos Koyu'nu gördükten sonra Sinop Merkez'e dönün ve güzel bir öğle yemeği yiyin. Öğle yemeğinin ardından Sinop'un simgelerinden biri olan ve 1999 yılında müze olarak hizmet vermeye başlayan Tarihi Sinop Cezaevi'ni ziyaret edin. Şehrin en etkileyici yapılarından biri olan bu tarihi cezaevi, tüm yaşanmışlıkları ile oldukça hüzünlü bir havaya sahip.
tarihi sinop cezaeviCezaevi ziyaretiniz sonrası, şehrin en önemli tarihsel süreçlerine şahit olmuş olan Sinop Kalesi'ni görün. Eski ihtişamından hiçbir şey kaybetmemiş olan bu tarihi kalede de bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.
sinop kalesiSon olarak, Türkiye'nin en kuzey ucuna, İnceburun'a doğru yola çıkın. Burada sadece uçsuz bucaksız bir Karadeniz manzarası ve İnceburun Feneri karşılayacak sizleri. Gördükleriniz hafızanızdan hiçbir zaman çıkmayacak ama siz yine de bu güzel kareleri fotoğraflamayı unutmayın. Sonrasında ise otelinize dönün. Akşam yemeğinizi yedikten sonra dinlenmeye çekilin.
inceburun

4. Gün: Samsun

Sabah erkenden kalkıp kahvaltınızı yaptıktan sonra Samsun'a doğru yola çıkın. Sinop'tan Samsun'a yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculukla ulaşmış olacaksınız. Samsun'a vardıktan sonra otelinize yerleşin. Eğer Samsun otel fiyatlarını araştırıp, Samsun otelleri arasından herhangi birinde rezervasyon yaptırdıysanız bu konuda oldukça şanslısınız. Otelinize yerleştikten sonra biraz dinlenin.
samsunHemen ardından Amisos Tepesi'ne gidin. Hem Samsun'u panoramik olarak gözlemleyin, hem de güzel bir öğle yemeği yiyin.
amisos tepesiÖğle yemeğinizin ardından Samsun Merkez'i turlayın. Kendiniz ve sevdikleriniz için birkaç hediyelik alışverişi yapın ve bol bol fotoğraf çekin. Sonrasında Bandırma Vapuru'na doğru yola çıkın. Bandırma Vapuru, her türlü hava şartına dayanabilen balmumu Wax-Wox türü heykellere ev sahipliği yapıyor. Bu heykel türünün dünyada ilk ve tek olduğunu da belirtelim.
bandırma vapuruBandırma Vapuru'nu gezdikten sonra, Atatürk'ün Samsun'a adım attığı ilk iskelede yer alan İlk Adım Anıtı'nı görün. Hemen ardından Samsun'un simgesi haline gelen Atatürk Heykeli'ni görmeye gidin.
ilkadım anıtıSamsun'da son olarak görmeniz gereken bir yer de Gazi Müzesi. 1902 yılında Jean Jonnis Mantika tarafından ‘Mantika Palas' olarak adlandırılan otel, bugün Gazi Müzesi olarak hizmet veriyor. Atatürk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a geldiğinde bu otelde konaklamış. Bu noktadan sonra yavaş yavaş geri dönüş yolculuğuna çıkabilirsiniz.
gazi müzesi19 Mayıs tatilinde değerlendirebileceğiniz bu çok özel rotayı, kalabalık bir arkadaş gurubunuzla planlamanızı tavsiye ediyoruz.
samsun sahiliNot: Yola çıkmadan önce Kastamonu hava durumunu, Sinop hava durumunu ve Samsun hava durumunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Rahat ayakkabılar tercih edin. Müze Kart'ınızı unutmayın. Eğer Müze Kartı'nız yoksa bir tane edinin. Son olarak, fotoğraf makineniz ve yedek pilleriniz mutlaka yanınızda olsun. Şimdiden keyifli bir tatil diler, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nızı kutlarız.

Kaynak: Fotoğraflar alıntıdır.

2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Kastamonu'da Abdurrahman Paşa Lisesi'nin karşısında Eflani Konağı'nda yemek yerseniz size istediğiniz takdirde yemeklerin hepsinden tatmak üzere büyük bir tabak da hazırlayabiliyorlar. Hiçbir yerde olmayan özel Kastamonu sucuğunu ve pastırmasını alabilirsiniz. Bunun için Nasrullah Camii civarına bakmak ve yöresel dokuma için çevresindeki çarşıları dolaşmak yeterli. Eski belediye civarındaki Yakupağa Külliyesi'ni, çevrede ilgisizlikten kaderine terkedilmiş, Safranbolu'da gördüğümüz Türk evlerini de görmek mümkün. Kastamonu Kale'sinde satılan büyük boy demetler halindeki sarımsaklar dönüşte evlerinizde asılı halde durabilir. 19 Mayıs'ta kurtuluşa başlangıç olan bu kentleri ziyaret, oldukça anlamlı olacaktır.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Sinop ve Çevresinde gidilebilecek ve tavsiye edebilecegim, o yöreyi taniyan bier kisi olarak, özellikle doga sevenler için, gerçekden mükemmel, muhtesem bir göl var, ve etrafi ormanlarla kapli, AKGÖL, deniz seviyesinden 1100m yükseklikde, yine AYNI yörede deniz seviyesinden 1050 m yüksekliginde INALTI Magarasi var. Buralara erismek de çok kolay: Sinop'un AYANCIK ilçesinde otomobil ile yaklasik 30-35 dakika, veya benim tercihim: bir MTB bisikleti ile, baska bir zevk veriyor.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)