14 Kasım Dünya Sinema Gününe Özel Perde Alan Filmler, Türkiye

14 Kasım Dünya Sinema Gününe Özel Perde Alan Filmler

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Alper Kaya

14 Kasım Dünya Sinema Gününe Özel Perde Alan Filmler
Sinema… Bazıları için güzel sanatların alelade bir dalı, bazıları için hayatın anlamı. Hangi gruba dahil olursanız olun sinema sizi üzüntülerinizden, sıkıcı geçen günlerden, kafanızda beliren karmaşık atmosferden birkaç saatliğine uzaklaştıran büyülü bir fenere benzer. Tıpkı Jean-Luc Godard'ın dediği gibi: “'Fotoğraf gerçektir, sinema ise saniyede yirmi dört kere gerçektir.”'

14 Kasım Dünya Sinema Günü

14 Kasım Dünya Sinema Gününe Özel Perde Alan Filmler1895 yılında Lumiere Kardeşlerin kendi icat ettikleri sinematograf ile Paris'te gerçekleştirdikleri ilk seyircili gösterimden bu yana sinema bütün kıtaları birbirine bağlayan eşsiz bir sanat olarak kabul ediliyor. 14 Kasım dünya sinema gününe özel filmler ve ülkemizin tarihi sinemalarına dair detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Türkiye'nin Ünlü ve Tarihi Sinema Salonları

Her ne kadar ülkemizin sinema ile ilişkisi oldukça geçmişe dayansa da günümüze kadar ulaşabilmiş tarihi sinemalar bulmak rastlamak zor. Bilindiği üzere Fuat Uzkınay'ın 14 Kasım 1914'te çektiği “'Ayestefanos'taki Rus Abidesinin Yıkılışı”' belgeseli, ilk Türk filmidir. Gelin görün ki, aradan geçen 100 yılı aşkın sürede günümüze kadar ulaşabilmiş tarihi sinemaların sayısı oldukça azdır. Şimdi sizi zaman tünelinde kısa bir gezintiye çıkararak tarihin tozlu sayfalarında yerleri çok önem taşıyan ünlü ve tarihi sinema salonlarımızı yad edelim…

İstanbul'un Ünlü ve Tarihi Sinema Salonları

14 Kasım Dünya Sinema Gününe Özel Perde Alan FilmlerBenzer kayıplar geçtiğimiz aylarda İstanbul'da perdelerini şimdilik açılmayacak şekilde kapatan Beyoğlu Sineması, Rexx Sineması ve tabii geçtiğimiz yıllarda benzer bir yola giren Emek Sineması için de geçerli. İstanbul'un günümüze kadar ulaşan tarihi sinemalarını sayacak olduğumuzda Beyoğlu'ndaki Yeşilçam Sineması ve Cinemajestik'ten başka adres bulamıyoruz. Ortaköy'deki Feriye Sineması perdelerini çekeli çok oldu, Kadıköy'deki Moda Sineması ise Moda Sahnesi'ne dönüştü…

Ankara ve İzmir'in Ünlü ve Tarihi Sinema Salonları

14 Kasım Dünya Sinema Gününe Özel Perde Alan FilmlerAnkara'da 1940'ta açılan Sümer Sineması 1960'ta, 1943'te açılan Ankara Sineması 1988'de, 1949'da açılan Büyük Sinema ise 1978'de tamamen kapanacaktı. Benzer kaderi taşıyan İzmir'deki Elhamra Sineması'nın hikâyesini daha detaylı bir şekilde daha önce işlemiştik. Elhamra Sahnesi Hakkında Her Şey yazımızda bu detayları bulabilirsiniz.

Diğer Şehirlerimizin Ünlü ve Tarihi Sinema Salonları

14 Kasım Dünya Sinema Gününe Özel Perde Alan FilmlerÜlkemizin pek çok şehrinde özellikle 1950 – 1980 yılları arasında açılıp hizmet vermiş sinemaların günümüze kadar ulaşamaması büyük bir kayıp. Diyarbakır'daki Dilan Sineması, Gaziantep'teki Nakip Ali Sineması, Trabzon'daki Saray Sineması, Şanlıurfa'daki Emek Sineması, Kayseri'deki Alemdar Sineması ve Kahramanmaraş'taki Çiçek Sineması gibi ülkemizin tarihiyle de yakından alakalı pek çok mekânın günümüze kadar ulaşamaması sadece sinema severler için değil, kent belleği üzerine çalışanlar veya şehirlerin sakinleri için de üzücü.

Tarihi sinemalar arasında yer alan Gaziantep'teki Nakip Ali Sineması ve Şanlıurfa'daki Emek Sineması'nın geçtiğimiz yıllarda farklı kişiler ve tabii ki farklı mekânlarda benzer isimlerle tekrar hizmete girdiğini de dipnot olarak belirtmek gerekir…

Dünya Sinema Gününe Özel Filmler

14 Kasım Dünya Sinema Gününe Özel Perde Alan FilmlerHer şeye rağmen filmleri sinemada izlemeyi tercih edenler için 14 Kasım günü vizyonda olacak filmler arasından bir seçki yapıyoruz. Dünya sinema gününe özel filmler içeren bu seçki arasında sizin de ilginizi çekecek yapımlar mutlaka bulunuyordur. Şimdiden keyifli seyirler dileriz!

1- İlgi Manyağı: Kristoffer Borgli'nin yönetmen koltuğunda oturduğu; başrollerinde Kristine Kujath Thorp ve Fanny Vaager gibi isimlerin yer aldığı ve 2022 Cannes Festivali'nde dünya prömiyerini gerçekleştiren “'İlgi Manyağı”' (orijinal adıyla “'Sick of Myself”') günümüzün en büyük hastalıklarından birisine odaklanıyor: İlgi hastalığına! Bir gecede ünlü olsaydınız, siz ne yapardınız?

2- Klondike: Oksana Cherkashyna ve Evgeniy Efremov'un oyuncu kadrosunda yer aldığı, Maryna Er Gorbach'ın yönettiği dram filmi “'Klondike”', çağımızın en büyük sorunlarından biri olan terör kavramını beyazperdeye taşımayı planlıyor. Ukrayna – Rusya sınırında yaşayan ve köyü ayrılıkçı gruplar tarafından kuşatılan hamile bir kadın olan Ira; evini terk etmeyi reddediyor. 17 Temmuz 2014 günü ise Ira ve ailesi uluslararası bir uça kazasının merkezine düşüveriyor!

3- Tamirhane:Erkan Kolçak Köstendil'in ilk uzun metraj yönetmenlik tecrübesi olan, senaryosunu Bülent Şakrak'ın yazdığı; oyuncu kadrosunda ise Nejat İşler, Rıza Kocaoğlu, Bülent Şakrak, Merve Dizdar ve Erkan Can gibi isimlerin rol aldığı “'Tamirhane”' ülkemizde türüne az rastlanır fantastiklik içeren bir yapım. Film, yetiştirme yurdunda büyüyen iki arkadaşa manevi babalarından miras kalan kaporta dükkânında yaşananları konu alıyor. Bir gece yolda denk geldikleri ve hayatını kaybeden yaşlı bir adamın cesedini yakıt tankına koyan iki arkadaş, o tanktan kullandıkları tinerle boyadıkları arabaların muhteşem gözükmeye başladığını fark ettiklerinde olaylar düşünülenden daha hızlı gelişecektir.

4- Black Panther - Yaşasın Wakanda: İlk filmden sonra tekrar Wakanda'ya döndüğümüz “'Black Panther: Yaşasın Wakanda”' ile krallığın halkının vereceği bağımsızlık mücadelesine tanıklık ediyoruz. Kral T'Challa'nın ölümünün ardından Wakanda'ya müdahale etmeye hazırlanan dünya güçlerine karşı koyan halkın hikâyesi Lupita Nyong'o, Angela Bassett ve Letitia Wright gibi isimlerden oluşan geniş oyuncu kadrosu ve Ryan Coggler'in yönetmenliğinde beyazperdeye yansıyor.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)