Birgi Gezilecek Yerler

Birgi, `İzmir`'in tarih kokan bölgelerinden sadece biridir.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Birgi Gezilecek Yerler

Toplam 5 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Birgi Tarihi Mekanlar

Birgi, İzmir'in tarih kokan bölgelerinden sadece biridir.
Birgi, Ege Bölgesi'nde yer alan güzel İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı olup tarihi yapıları, yıllara meydan okuyan konakları ve kültürel zenginliği ile ülkemizin mutlaka görülmesi gereken yerlerinde sadece biridir. Verimli Ödemiş Ovası'nın yaslandığı Bozdağ'ın güney yamaçlarında kurulmuş ve tüm değerleri ile birlikte yaşamaya devam eden Birgi, İzmir'e gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Tarihi ve kültürel dokusuyla dikkatleri üzerine toplayan bu tarihi köy ÇEKÜL Vakfı'nın kentlerin kültürlerini koruyarak yaşamlarını sürdürebilmeleri adına yürütülen 7 Bölge 7 Kent projesi kapmasındaki yerdendir. Arkeolojik kalıntıları, kendine özgü mimarisi ve doğal güzellikleri ile Birgi, huzur kaynağı olan bir yerdir.

Birgi Çakırağa Konağı: Birgi Çakırağa Konağı, 1761 yılında Şerif Aliağa tarafından yaptırılmış olduğu söylense de esasında konağın stili ve mimarisi 19. yüzyılda yapıldığını gösteren bulgulara sahiptir. Ahşap işçiliği bakımından oldukça zengin örneklere sahip bu konak Birgi'de mutlaka görülmesi gerekenler yerler listesinin başında olmayı hakediyor.

İmam-ı Birgivi Türbesi: Beldenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan İmam-ı Birgivi Türbesi 16. yüzyılda yaşamış en büyük din alimlerinden biri olan İmam Birgivi'ye aittir.

Sandıkoğlu Konağı: Birgi Çakırağa Konağı kadar gösterişli olmasa da, Türk konut mimarlığının renkli ve özgün örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor, Sandıkoğlu Konağı. Duvarlarındaki süslemelere baktığımızda Sandıkoğlu Konağı'nın 19. yüzyılın ilk yarısında inşa edildiğini görebiliyoruz.

Tüm bu tarihi konakların yanı sıra Eski Birgi Evi ile Anadolu Baylikler Dönemi'nde yapıldığı düşünülen Aydınoğlu Hamamı'nı gezebilir ve Birgi'nin harika doğasının tadını çıkarabilirsiniz.

1 misafir tavsiyesi
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
6
İmam-ı Birgivi Türbesi
İmam-ı Birgivi Türbesi
Ödemiş / İzmir
Türkiye
İroni dediğiniz yanlış bilgidir

-

İroni dediğiniz yanlış bilgidir. İmam-ı Birgivi kabir ziyaret etmeyin dememiştir. Bilakis Etfal-ül-müslimin isimli kitabında 5'den fazla yerde kabir ziyareti nasıl yapılır anlatıp hadis-i şeriflerle örnekler vermiştir. Ayrıca kabirdekinden değil kabirdekinin hatırına Allah-ü Teala'dan istemelidir, çaput bağlamak, vs. uygun değildir buyurmuştur. :) Karıştırılan budur.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)