Ayvalık Görülecek Yerler

Deniz, bol oksijenli temiz hava, mavi bayraklı plaj, kiliseler, rakı balık ve Ayvalık.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Ayvalık Görülecek Yerler

Toplam 5 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
 • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

Aşiyan Zeytin Evi

"Doğal ürünler"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Aşiyan Hediyelik Eşya

"Tavırları hoş değil"

1.0

Misafir yorumu

1 yorum

Ayvalık Alışveriş

"Temiz olması"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Ayvalıkda Dalış Yerleri

"Derin dalış yaptık"

10

Misafir yorumu

1 yorum
Yade Pansiyon
Yade Pansiyon

Yade Pansiyon

Etstur çağrı merkezi 0 850 600 60 60

Etstur

En uygun oda fiyatı

190 TL

En Uygun Fiyata Git

Ayvalık Görülecek Yerler - Ayvalık En İyi 10 Yapılacak Şey

Deniz, bol oksijenli temiz hava, mavi bayraklı plaj, kiliseler, rakı balık ve Ayvalık.

Ayvalık, kuzey egede, Balıkesir sınırları içerisinde, İzmir ve İstanbul gibi iki büyük şehirin tam ortasında, bir tatilciyi memnun edecek her şeye sahip şanslı bir tatil yöresidir.

Ayvalık mübadele öncesinde çoğunlukla Rumların yaşadığı bir sahil kasabasıymış. Rumlardan ve öncesinde bu kıyılarda yaşamış diğer milletlerden kalan görülmesi gereken en meşhur tarihi yapılar şöyledir; Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi, Aya Athanasiu Kilisesi, Ayvalık Ayazma Kilisesi, Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi, Cunda Adası Despot Evi, Cunda Adası Kız Okulu.

Ayvalık'da gezeceğiniz her sokak tarih kokar. Bölgeye yakın yerlerden çıkarılan taştan yapılmış yüzyıllık tarihi yapılar, güzellikleri ve halen dimdik ayakta duruyor olmaları ile etkiler ziyaretçilerini. Tarihi yapılar ve sokaklarda gezdikten sonra Ayvalık'dan, Sarımsaklı'ya giderken yolun sağını takip ettiğinizde Şeytan Sofrası, tabelasından devam ederseniz, çam ağaçları altında kısa bir yolculuktan sonra ulaştığınız tepede müthiş bir manzara bekler sizleri. Etraftaki küçük adalar ve coğrafik yapı büyüleyici güzelliktedir.

Ayvalık ve civarında irili ufaklı bir çok ada ve koy vardır. Bu adalara ve koylara özellikle yaz aylarında her gün Ayvalık merkezden kalkan tekneler ile turlar düzenlenmektedir. Tur dahilinde birbirinden güzel koylara uğranılmakta, masmavi berrak denizde yüzme molaları verilmektedir.

Pasaportunuz yanınızdaysa, Yunan adalarını, orada yaşamı merak ediyorsanız, Ayvalık'dan Midilli'ye günübirlik yapılan turlara katılabilirsiniz.

Ayvalık yemekleri için ayrı bir başlık olması gereksede, burada neler, nerelerde yenilmeli ile ilgili konusuna kısaca şöyle değinelim; Ayvalık deniz kıyısında oluşu ile deniz mahsulleri ile yapılan yemek kültürünün oldukça belirgin olduğu bir yer. Denizden çıkan balığından midyesine hemen hemen her şey usta ellerde lezzetli yemeklere, mezelere dönüşüyor. Ayvalık merkezde iskele civarında ve Cunda'da balık ve diğer deniz mahsullerini yapan iddialı, popülerliği ülke dışına taşmış restoranlar var. Hafta sonları mübalasız bu restoranlarda yemek için bir kaç saat bekleyenleri, günler öncesinden rezervasyon yapılması gerektiğini biliyorum. Tabiki zeytin yağının bolca kullanıldığı ve çevrede yetişen doğal sebzeler ve otlardan yapılan mezeleri kesinlikle atlamamak gerekir. Benim en favori mezelerim Ermeni Usulü Ahtapot, Karides Söğüş, Balık Pastırma, Lakerda, Kalamar Dolma, Fırında Ahtapot bu liste böyle uzayıp gidiyor.

Ayvalık'da havalar sıcakken bir gezi planlıyorsanız, denize girilen en favori yer olarak Sarımsaklı ardından Çamlık hemen ardında da Altınova gelmektedir. Sarımsaklı uzun ve temiz kumsalı, berrak denizi ile hiç aklınızda olmasada bir anda mayonuzu giymenize ve denizin keyfini çıkarmanıza neden olacak kadar çekicidir.

4 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
4
1
Aşiyan Hediyelik Eşya
Aşiyan Hediyelik Eşya
Ali Çetinkaya Meydanı No:10 Alibeyadası
Ayvalık / Balıkesir
Türkiye
Tavırları hoş değil

-

Ters, kaba davranan, sokak ağzıyla, yüksek sesle, ters tavırlar olan çalışanları var. Müşteriye asla tavsiye etmiyorum. Ayrıca fiyatları da diğer dükkanlara oranla daha pahalı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
4
10
Aşiyan Zeytin Evi
Aşiyan Zeytin Evi
Namık Kemal Mah. Selamet Geçidi N:4
Ayvalık / Balıkesir
Türkiye
Doğal ürünler

-

Ekbir yağları ile başlayan serüvenlerini Cunda Aşiyan Zeytin Evi ile 10 numara devam ettiren firma. Doğal ürünler de 1 numara, tebrikler... Cunda Aşiyan Zeytin Evi.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
4
10
Ayvalık Alışveriş
Ayvalık Alışveriş
Ayvalık / Balıkesir
Türkiye
Temiz olması

-

Ayvalık benim ilk tatil yaptığım ve çok güzel zaman geçirdiğim, unutamayacağım anılarımla dolu güzel bir tatil yeri. Sempatik, şirin, denizinin de temiz olmasıyla tatil yapılacak, gezilecek Cunda Adası, Sarımsaklı Plajı buralar da ayrı güzellik katıyor. Bayılıyorum. Merkezinde tarihi binaların güzelliği de ayrı bir zenginlik katıyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
4
10
Ayvalıkda Dalış Yerleri
Ayvalıkda Dalış Yerleri
Ayvalık / Balıkesir
Türkiye
Derin dalış yaptık

-

Altınoluk Dalış Kulübü ile teknede derin dalış yaptık. Türkiye'nin en güzel dalış noktasında daldık. Çok güzel bir etkinlikti.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)