Aşk Çeşmesi

0.0puan

Aşk Çeşmesi Tanıtımı

Trevi Çeşmesi veya Fontana di Trevi adlarıyla da anılsa da Türkçe'de en yaygın kullanılan ismi Aşk Çeşmesi'dir.

İtalya Roma'da Poli Sarayı'nın yanına klasik ve barok tarzı heykeller yapılarak bugünkü halini almıştır ve dünyanın en önemli çeşmelerinden birisidir.

Trevi adının ise üç yolun kavşağında bulunduğu için geldiği rivayet edilmektedir.

Heykel ve mimarinin çok güzel kaynaştığı bu çeşmede aslında genel ifade denizdir. Deniz kabuğu şeklinde bir at arabası, arabayı çeken ve denizden çıkan kanatlı atlar ve arabada bulunan mitolojik deniz tanrısı ile harika bir kompozisyon oluşturulmuştur.

Çeşmenin tarihi ise İmparator Augustus döneminde başlar. Hikaye, su arayan askerlere su kaynağının yerini gösteren bir kızın efsanesine dayanmaktadır. İmparator Augustus'nun damadı Agrippa, akan suyu Vergine su kemeri ile Pantheon'a kadar ulaştırmıştır.

Trevi Çeşmesi 1998'de büyük bir düzenleme geçirmiş, temizlenmiş ve su sistemi de yenilenmiştir.

Çeşme ilgili bir de çok eski bir efsane var. Havuzun kenarında oturup çeşmeye sırtınızı dönerek sağ elinizle sol omuzunuzdan çeşmeye bozuk para atarsanız ve para havuza düşerse, Roma'ya tekrar geleceksiniz demektir. Havuzda toplanan günlük paranın da yaklaşık 3000 Euro olduğu da diğer söylentiler arasında. Bu para Roma'daki evsiz insanlara dağıtılıyormuş.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler