Anadolukavağı Gezilecek Yerler

Beykoz Anadolukavağı, yemyeşil doğası, masmavi denizi ve deniz kenarında sıralanmış balıkçıları ile İstanbul'un huzur dolu noktalarından sadece biri.Anadolukavağı Tarihi Mekanlar

Beykoz Anadolukavağı, yemyeşil doğası, masmavi denizi ve deniz kenarında sıralanmış balıkçıları ile İstanbul'un huzur dolu noktalarından sadece biri.
İstanbul Anadolu Yakası'nda yer alan Beykoz'un sakin ve huzur dolu mekanı Anadolukavağı. Doğa ile bütünleşebileceğiniz, kıyısında balık yiyip meydanında çay içebileceğiniz Anadolukavağı hengameden ve stresten kaçıp kendinizi deşarj edebileceğiniz bir yer. Oldukça kolay bir ulaşıma sahip olan bu noktaya Eminönü'nden vapurla ya da Kavacık kavşağından yemyeşil bir yol izleyerek araçla ulaşabilirsiniz.

Anadolukavağı Yoros Kalesi: Zamanında Roma, Bizans ve Osmanlı Devleti'nin Karadeniz'e bağlanan kapısı olan kale 800 yıllık bir geçmişe sahiptir. Tarihi bir değere sahip olan Yoros Kalesi ve çevresinde arkeolojik çalışmalar halen devam etmektedir. Yoros Kalesi, İstanbul'un Kültürel Miraslar Listesi'ne de giren değerlerimizden biridir.

Evriye Hanım Çeşmesi: Evriye Hanım Çeşmesi, vapur iskelesinin hemen karşında yer almaktadır. Bölgeye vapurla gelenlerin meydanda dikkatini ilk çeken yapıdır çeşme. 1785 - 86 yılları arasında yapılmış olan bu tarihi çeşmenin kitabesi bulunarak ya da kayıtlardan kopya edilerek Topkapı Sarayı'nda sergilenmektedir.

Anadolukavağı Sokakları: Anadolukavağı sokaklarında sizleri karşılıklı olarak ev Rum ve Türk evleri eşlik eder. Özellikle de Yoros Kalesi'ne doğru çıkılan yokuşlu yol boyunca bu eski ve tarihi evlere rastlarsınız.

Anadolukavağı Kafe ve Restoranlar: Anadolukavağı'nda sahil boyunca taze deniz ürünlerinden oluşan balıkçı restoranları ve kafeler bulunmaktadır. Kafelerin en büyük şanssızlığı deniz ile arasına lokantaların girmesi. Şöyle doya doya sahili seyrederek kahve içemiyorsunuz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın