Adaköy Tarihi Mekanlar

M.Ö. 1200 yıllarına dayanan Marmaris, Anadolu-Rodos ve Mısır ticaret yolu üzerinde bulunmasından dolayı tarihte önemli bir ticaret merkeziydi. İlk çağdan bu yana Ege ve Akdeniz arasında önemli bir geçiş noktası olan bölgede, 2007 yılında yapılan kazılarda bulunan materyaller sayesinde bu söylem kanıtlanmaktadır.

Kar'ın ülkesi anlamına gelen Karya, Marmaris ve çevresi, Rodos ve Mısır arasındaki ticari yol nedeniyle deniz üssü olmuştur. Ege limanlarına rakip olan bölge, sahillerden uzak ve denize ulaşmak isteyen birçok kentin istilalarına uğramıştır.

M.Ö.546 yılında bölge Pers egemenliği altına girmiştir. M.Ö. 334 yılında Büyün İskender'in işgali ile Makedonya topraklarına katılan bölge, M.Ö. 323 yılında İskender'in ölümü ile Bergama Krallığı egemenliği altına girmiştir. 133 yılında Roma egemenliği altına giren bölge, 670 yılında Arap akınları ile birçok kent yakılıp yıkıldı. 1010 yılında Tğrk boyları ve Anadolu Selçuklu Devletinin hakimiyeti altına giren bölgeye Mermeris ismi verilmiştir.

1286 yılında Menteşeoğulları'nın yönetimine giren bölge, 1391 yılında Ahmed Gazi'nin ölümü ile Osmanlı egemenliği altına girmiştir. 1402 yılında Ankara savaşının hemen sonrasında Timurlenk'in yönetiminde Menteşeoğulları egemenliğine giren bölge, 1451 yılında yeniden Osmanlı egemenliği altına girmiştir. 1919 yılında yapılan Serv anlaşmasına dayanarak İtalya ve Yunanistan aralarında anlaşarak İtalyanlar bölgeyi işgal ediyorlat. 1922 yılında İtalyan askerleri bölgeden ayrılarak bölge kurtulmuştur.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın